
Południowoafrykańscy naukowcy poinformowali o odkryciu najstarszego znanego przypadku nowotworu kości. Jego wiek oszacowano na 1,7 mln lat.
Z czasopisma South African Journal of Science dowiadujemy się, że na kości stopy odkopanej na stanowisku Swartkrans w RPA widoczne są wyraźne objawy zmian w postaci złośliwego kostniakomięsaka. Kość należała do hominina lub dwunożnego gatunku spokrewnionego z człowiekiem.
W tym samym piśmie w osobnym artykule opisano najstarszy znany przypadek nowotworu u przodka człowieka - informuje kopalniawiedzy.pl.
Łagodna zmiana nowotworowa została znaleziona w kręgosłupie Karabo, dziecka z gatunku Australipithecus sediba, którego szczątki znalezione w jaskini Malapo datuje się na ok. 2 mln. lat.
Edward Odes, doktorant z University of Witwatersrand i główny autor artykułu stwierdza, że współczesna medycyna zwykle uważa, iż nowotwory u ludzi są związane ze współczesnym trybem życia i środowiskiem naturalnym, a tymczasem choroby te dręczyły też naszych przodków na miliony lat przed powstaniem nowoczesnych społeczeństw przemysłowych.
Więcej: www.kopalniawiedzy.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych