RPO do MZ: trzeba rozwiązać problem żywienia pacjentów w szpitalach

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza, RPO/Rynek Seniora   26 sierpnia 2016 13:32


RPO do MZ: trzeba rozwiązać problem żywienia pacjentów w szpitalach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje ministra zdrowia, by ten zajął stanowisko i zaczął działania ws. jakości żywienia pacjentów w szpitalach. Według RPO otrzymują oni zbyt małe porcje posiłków, które na dodatek są słabej jakości i "monotonne". Dyrektorzy lecznic twierdzą, że taką sytuację wymusza konieczność oszczędzania.

- Uprzejmie informuję, że otrzymuję informacje wskazujące na niewłaściwą jakość żywienia pacjentów w podmiotach leczniczych wykonujących działalność w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne - pisze w liście do Ministra Zdrowia Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Dodaje, że główne zastrzeżenia pacjentów dotyczą jakości i wielkości porcji pokarmowych, braku urozmaicenia posiłków, małej częstotliwości posiłków (trzy razy dziennie zamiast pięć) i wychłodzenia potraw podawanych „na ciepło”.

- Nie wszystkie szpitale zapewniają pacjentom komplet sztućców, oferując w razie braku własnego kompletu - sztućce plastikowe, które nie zawsze umożliwiają spożycie posiłku chorym i niepełnosprawnym - pisze RPO.

Gazecie Wyborczej Adam Bodnar mówi, że odpowiednie do stanu zdrowia żywienie powinno zostać zapisane w Karcie Praw Pacjenta.

RPO przypomina też raport NIK z 2009 r. po kontroli 12 publicznych szpitali. Okazało się, że w żadnej jednostce nie żywiono pacjentów właściwie. Resort zdrowia tłumaczył, że "wypracowanie standardów w przedmiotowym zakresie spowodowałoby, iż byłoby ich bardzo dużo, z uwagi na fakt, iż każda choroba, a także każde jej stadium wymaga innego rodzaju żywienia".

Dyrektorzy szpitali nie ukrywają, że to skutek oszczędności. Dzienna stawka żywieniowa Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie wynosi 8,96 zł, w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej - zaledwie 4,54 zł; w Centrum Onkologii w Gliwicach - 6,9 zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR