RPO o decyzjach NFZ ws. uzdrowisk: musi być szansa na odwołanie
Autor: MK/Rynek Seniora   16 kwietnia 2015 14:01

Chory powinien mieć możliwość odwołania się od decyzji NFZ odmawiającej mu prawa do leczenia uzdrowiskowego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich. Niestety, przepisy, które obowiązują w tej chwili takiego prawa pacjentom nie dają. RPO skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie ich niezgodności z konstytucją.

Prof. Irena Lipowicz zaskarżyła przepis rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kierowania na leczenie uzdrowiskowe. Stanowi on, że pacjenci, którym NFZ nie potwierdził skierowania na leczenie uzdrowiskowe nie mogą się od tej decyzji odwołać.

Tymczasem, jak argumentuje RPO, odmowa ta nosi wszelkie cechy decyzji administracyjnej.  

- Zgodnie z konstytucją każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Wyjątki od tej zasady oraz tryb zaskarżania powinna określać ustawa. Zaskarżony przepis rozporządzenia wprowadza - wbrew postanowieniom konstytucji - pozaustawowy wyjątek od konstytucyjnego prawa obywatela do zaskarżenia decyzji o odmowie potwierdzenia skierowania na leczenie uzdrowiskowe - czytamy w uzasadnieniu do wniosku.  

Do stanowiska Rzecznika Praw Obywatelskich przychylił się już Naczelny Sąd Administracyjny. W uzasadnieniu do uchwały z dnia 16 grudnia 2013 r. podjętej na wniosek RPO stwierdził, że odmowa skierowania na leczenie uzdrowiskowe jest decyzją administracyjną i powinna podlegać kontroli sądu.

We wniosku do TK Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje też zgodność z upoważnieniem ustawowym oraz postanowieniami Konstytucji przepisu, zgodnie z którym oddział wojewódzki NFZ potwierdzając skierowanie wydane pacjentowi przez lekarza określa rodzaj leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej oraz ich tryb.  

Decyduje też m.in. o tym, do jakiego zakładu lecznictwa uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej trafia pacjent oraz kiedy rozpocznie leczenie albo rehabilitację i – w przypadku leczenia uzdrowiskowego w warunkach ambulatoryjnych - jak długo ona potrwa.  

 -  Zaskarżony przepis nie mieści się w ramach upoważnienia ustawowego do uregulowania sposobu wystawiania skierowania oraz jego wzoru, bowiem ustawodawca nie upoważnił do uregulowania w rozporządzeniu szczegółowych warunków leczenia uzdrowiskowego - stwierdza prof. Lipowicz.

Rzecznik Praw Obywatelskich tłumaczy, że skoro Minister Zdrowia uregulował w rozporządzeniu sprawy pominięte w ustawie, to rozporządzenie w tym zakresie przestało mieć charakter wykonawczy względem ustawy upoważniającej, a stało się aktem samoistnym.

W konsekwencji kwestionowany przepis rozporządzenia jest także niezgodny z przepisem konstytucji stanowiącym, że rozporządzenia są wydawane przez organy wskazane w  konstytucji na podstawie szczegółowego upoważnienia zawartego w ustawie i w celu jej wykonania.   

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.