RPO: pełnomocnik dla kierowanych na przymusowe leczenie psychiatryczne

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   27 czerwca 2016 13:16


RPO: pełnomocnik dla kierowanych na przymusowe leczenie psychiatryczne Sąd ma obowiązek każdorazowej oceny, czy dana osoba potrzebuje pomocy prawnej z urzędu. Fot. Fotolia

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił do ministra zdrowia ws. powołania profesjonalnego pełnomocnika osób kierowanych na przymusowy pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

Teraz sąd może ustanowić adwokata z urzędu dla takiej osoby nawet bez złożenia przez nią wniosku, jeśli ze względu na stan zdrowia nie jest to możliwe. RPO zwraca jednak uwagę, że zgodnie z przepisami to sąd decyduje, czy w konkretnym przypadku udział pełnomocnika jest potrzebny.

Rzecznik zaznacza, że - zgodnie zapisami konstytucji i konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności - prawo do rzetelnego procesu nakazuje takie prowadzenie postępowania, by umożliwić każdemu uczestnikowi skuteczne korzystanie z przysługujących mu praw i profesjonalnej pomocy prawnej.

- Podkreślenia wymaga, że już sam przedmiot postępowania, jakim jest przymusowe umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym z uwagi na poważne zaburzenia psychiczne (...) nakazuje powzięcie wątpliwości, czy osoba zainteresowana jest w stanie w pełni zrozumieć znaczenie wszystkich czynności sądu podejmowanych w toku postępowania oraz wynikających z nich skutków - zwraca uwagę RPO.

Sąd ma obowiązek każdorazowej oceny, czy dana osoba potrzebuje pomocy prawnej z urzędu; uchybienie temu obowiązkowi prowadzi do nieważności postępowania. Jednak, aby kwestia nieważności postępowania z powodu nieustanowienia pełnomocnika z urzędu mogła zostać zbadana, to osoba pozbawiona pełnomocnika sama musi odwołać się od niekorzystnego dla siebie rozstrzygnięcia - zwraca uwagę rzecznik.

Bodnar przyznaje jednocześnie, że przymusowe umieszczenie w szpitalu psychiatrycznym ma w swoim założeniu zapewnienie dobra zarówno osoby umieszczonej, jak innych osób. 

Rzecznik zwrócił się do ministra Konstantego Radziwiłła z prośbą o rozważenie wprowadzenia propozycji stosownej nowelizacji przepisów do procedowanego projektu założeń nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.