RPP: w niektórych regionach ani jednego łóżka i poradni geriatrycznej

ZDROWIE

Autor: DKX/Rynek Seniora   16 grudnia 2015 14:02


RPP: w niektórych regionach ani jednego łóżka i poradni geriatrycznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z niewystarczającą liczbą lekarzy specjalistów w niektórych dziedzinach medycyny, Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska wystąpiła do ministra zdrowia o informację nt. planowanych działań służących ograniczeniu tego problemu.

Jak czytamy w komunikacie na stronie RPP, "pomimo tego, że zbyt mała liczba lekarzy niektórych specjalności w stosunku do potrzeb społeczeństwa była już przedmiotem wystąpień Rzecznika Praw Pacjenta oraz licznych organów i instytucji, w tym Najwyższej Izby Kontroli, problem ten nadal jest aktualny".

Według informacji przekazanych Rzecznikowi Praw Pacjenta przez konsultantów krajowych poszczególnych dziedzin medycyny największe braki występują w specjalnościach: pediatria, chirurgia ogólna, chirurgia dziecięca, diabetologia, genetyka kliniczna, medycyna rodzinna, kardiologia dziecięca, nefrologia dziecięca, alergologia oraz geriatria.

"Konsekwencje niewystarczającej liczby lekarzy specjalistów widać na przykładzie liczby geriatrów w Polsce - z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że w Polsce są rejony, w których w czasie objętym kontrolą (tzn. do połowy roku 2014) nie było ani jednego szpitalnego łóżka geriatrycznego i ani jednej poradni geriatrycznej" - zaznacza Krystyna Kozłowska.

Zdaniem Rzecznika taka sytuacja powoduje, że opieka nad osobami w podeszłym wieku, realizowana zgodnie z zasadami aktualnej wiedzy medycznej jest znacznie utrudniona.

W Polsce liczba geriatrów znacznie odbiega od średniej europejskiej: w połowie 2014 r. było jednynie 321 geriatry, czyli średnio 0,8 geriatry na 100 tys. mieszkańców. Tymczasem w Niemczech ten wskaźnik wynosi 22, w Czechach 2,1, w Słowacji 3,1, w Szwecji blisko 8 - wylicza 

"Z kontroli przeprowadzonej przez NIK wynika, że geriatrów wszędzie jest mało, ale są miejsca, gdzie sytuacja wygląda wprost dramatycznie. Np. w województwie warmińsko-mazurskim do połowy 2014 r. nie było ani jednego szpitalnego łóżka geriatrycznego i ani jednej poradni geriatrycznej. Na tym terenie również żaden lekarz geriatra nie przyjmował pacjentów w ramach umowy z NFZ. Z kolei w woj. zachodniopomorskim kontrakt z Funduszem miał podpisany jeden geriatra. Najlepiej zorganizowana opieka geriatryczna jest w województwie śląskim na terenie którego 42 lekarzy udzielało świadczeń z zakresu geriatrii" - czytamy.

Rzecznik w piśmie do ministra zdrowia wskazał na potrzebę wprowadzania kompleksowych zmian obejmujących zarówno przepisy dotyczące kształcenia lekarzy, jak i programów kształcenia przed- i podyplomowego.

Aby ograniczyć emigrację lekarzy po zakończeniu szkoleń w ramach rezydentury, Krystyna Kozłowska zaproponowała także rozważenie możliwości wprowadzenia wymogu uczestnictwa w takich szkoleniach od przepracowania przez nich określonego czasu w Polsce, w systemie ubezpieczeń zdrowotnych.

Propozycje te Rzecznik Praw Pacjenta przekazał ministrowi zdrowia wraz z prośbą o informację nt. aktualnych i planowanych działań legislacyjnych oraz organizacyjnych podejmowanych w celu ograniczenia zjawiska niewystarczającej liczy specjalistów w niektórych dziedzinach medyczny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR