Rusza ogólnopolska kampania na rzecz astmy ciężkiej
Autor: KLX/Rynek Seniora   28 kwietnia 2016 16:08

Czym objawia się astma ciężka? W jaki sposób choroba wpływa na oddychanie? Na te pytania w sposób starają się odpowiedzieć twórcy interaktywnej instalacji, stworzonej w ramach ogólnopolskiej kampanii na rzecz astmy ciężkiej - „Dotleń się wiedzą”. Instalacja będzie dostępna dla publiczności podczas zbliżającego się Pikniku Naukowego w Warszawie (7 maja).

Z okazji Międzynarodowego Dnia Astmy i Alergii, przypadającego 3 maja, zainagurowana została kampania edukacyjna „Dotleń się wiedzą”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat astmy ciężkiej oraz zaktywizowanie społeczeństwa do działania na rzecz pacjentów cierpiących na tę chorobę. Inicjatywa ma pomóc zrozumieć, z jakimi problemami chorzy walczą każdego dnia i jakie są ich potrzeby.

W Polsce astmę - lub jej objawy - ma blisko 4 miliony osób, jednak ponad połowa z nich nie wie o swojej chorobie.  Choroba częściej dotyka kobiety niż mężczyzn, a u pacjentek po 65. r.ż. śmiertelność spowodowana astmą jest cztery razy wyższa niż w jakiekolwiek innej grupie takich pacjentów. 

Szacuje się, że najcięższa postać dotyka ok 10% wszystkich pacjentów.  Astma ciężka dotyczy niewielkiej grupy osób, jednak obarczona jest najpoważniejszymi powikłaniami i najgorszym rokowaniem - prawie co drugi pacjent trafia do szpitala przynajmniej raz w roku z powodu choroby.

Ataki duszności, brak możliwości swobodnego oddychania, a także uczucie lęku czy depresja – tak wygląda codzienność osób cierpiących na astmę ciężką. Ze względu na objawy i charakter choroby, która atakuje z zaskoczenia, pacjenci mają nieustanne poczucie zagrożenia. Życie pod presją oraz konieczność uważania na wszechobecne czynniki zagrożenia powodują, że pacjenci często zmuszeni są do rezygnacji z najważniejszych dla nich rzeczy: pracy zawodowej, spotkań towarzyskich. 

W ramach kampanii powstała interaktywna instalacja „Dotleń się wiedzą”, która umożliwia każdemu z nas empiryczne sprawdzenie, a tym samym zrozumienie, z jakimi problemami borykają się pacjenci, oraz poznanie faktów na temat samej choroby. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.