Rusza ONKOfundusz: darmowe narzędzie do zbiórki środków na leczenie raka

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 grudnia 2016 09:54


Rusza ONKOfundusz: darmowe narzędzie do zbiórki środków na leczenie raka Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ogólnopolski portal ONKOfundusz - pierwsze darmowe narzędzie do zbierania środków finansowych dla najbardziej potrzebujących pacjentów z chorobą nowotworową - będzie dostępny dla pacjentów od połowy grudnia.

Na spotkaniu prasowym  w Warszawie eksperci zapowiedzieli, że pacjenci mogą zacząć otwierać swoje konta na nowym portalu (www.onkofundusz.pl), a darczyńcy - wpłacać środki przeznaczone dla wybranego przez siebie chorego - już od 16 grudnia.

Szymon Chrostowski - prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych (PKPO), która stworzyła ONKOfundusz zaznaczył, że wyróżnia się on na tle dotychczasowych inicjatyw pozwalających chorym na nowotwory zbierać pieniądze na terapię. Przede wszystkim gromadzone na nim środki będą przekazywane pacjentowi bez pomniejszania ich o prowizje czy opłaty na rzecz organizatorów.

Chrostowski zaznaczył, że obecnie fundacje, które pozwalają chorym zakładać subkonta na swoim koncie, pobierają co najmniej 10 proc. prowizji od zgromadzonych środków.

- Od stycznia chcemy też uruchomić szeroko zakrojone działania marketingowe, które pozwolą dotrzeć z informacją o zbiórce do społeczeństwa - zapowiedział Chrostowski.

Obecni na konferencji eksperci podkreślili, że choroby onkologiczne stają się coraz większym wyzwaniem dla budżetów państw.

Prof. Cezary Szczylik, kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie przypomniał, że w Polsce notuje się 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe rocznie. A w ciągu dekady liczba ta zbliży się do ok. 200 tys. - Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór w ciągu swojego życia, musimy być na to przygotowani, jako obywatele i jako państwo - powiedział onkolog.

Zwrócił uwagę, że w Polsce wciąż ok. 70 proc. nowotworów wykrywanych jest w stadium zaawansowanym, kiedy leczenie jest mniej skuteczne i może jedynie przedłużyć (choć nieraz znacznie) życie pacjenta, ale nie prowadzi do wyleczenia.

Są to jednocześnie bardzo drogie terapie, które mimo że zostają zarejestrowane w UE, nie są dostępne dla polskich chorych ze względu na brak refundacji. - Różne raporty przygotowywane w Polsce potwierdzają, iż dostępność do nowych terapii onkologicznych, które przedłużają życie pacjentów i poprawiają jego jakość, wciąż jest ograniczona - powiedział Chrostowski. Dodał, że poprzez stworzenie ONKOfunduszu Koalicja chce choć trochę pomóc poprawić dostęp do nowych leków.

Prof. Szczylik zwrócił uwagę, że nawet jeśli drogi lek na raka zaczyna być finansowany w ramach programu lekowego, to ze względu na bardzo restrykcyjne kryteria otrzymać go może jedynie część potrzebujących chorych, czasem tylko jedna piąta.

- Na co dzień spotykamy się z tym, że wielu naszych podopiecznych, znajomych, przyjaciół przez wiele lat czeka na refundację leku, a potem okazuje się, że nawet jeśli dana terapia trafia do refundacji, to dana osoba się do niej nie kwalifikuje. Wtedy pomoc społeczna i poszukiwanie środków na zakup leków są jedynym sposobem na ratowanie życia i zdrowi - powiedziała Beata Ambroziewicz dyrektor biura PKPO.

To między innymi dla tych chorych Koalicja stworzyła program pomocy pt. "Pacjent wykluczony". ONKOfundusz ma być uzupełnieniem tej inicjatywy.

Ambroziewicz wyjaśniła, że pacjenci lub krewni pacjentów z chorobą nowotworową, którzy potrzebują wsparcia finansowego na leczenie (drogi lek, rehabilitację, leczenie wspomagające), mogą - od 16 grudnia - zalogować się na portalu ONKOfundusz. Wówczas organizatorzy skontaktują się z nimi i zweryfikują - m.in. na podstawie dokumentacji medycznej - czy nie jest to fałszywa zbiórka i czy chory faktycznie potrzebuje wsparcia.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR