Rusza program "Bytom Przyjazny Starszemu Wiekowi"

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 maja 2017 10:02


Rusza program "Bytom Przyjazny Starszemu Wiekowi" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"Bytom Przyjazny Starszemu Wiekowi" - pod takim hasłem w Bytomiu (Śląskie) rusza pilotażowy program na rzecz aktywności i zdrowia osób starszych. Do czerwca br. stu chętnych, w wieku 55-65 lat, skorzysta z kompleksowych badań diagnostycznych.

Szczegóły przedsięwzięcia przedstawiono we wtorek, podczas konferencji prasowej, w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Jak mówiła kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii szpitala prof. Małgorzata Muc-Wierzgoń, osoba po 65. roku życia choruje na średnio 4-5 różnych schorzeń np. choroby układu krążenia, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, cukrzycę, wszelkiego rodzaju niedokrwistości czy zaburzenia endokrynologiczne.

- Aby uniknąć tych schorzeń proponujemy osobom dojrzałym udział w projekcie, gdzie będą mogły skontrolować swoje ciśnienie tętnicze, wykonać ekg, panel podstawowych badań biochemicznych w kierunku ewentualnych niedokrwistości, zaburzeń witaminowych, zaburzeń funkcji tarczycy, wydolności wątroby, nerek, w kierunku cukrzycy czy miażdżycy - wyjaśniła lekarka.

Jak tłumaczono w czasie konferencji, podczas realizacji projektu akcent położony zostanie na choroby wieku starszego, związane z zaburzeniami funkcji poznawczych. Dlatego też badania będą uzupełnione m.in. testami geriatrycznymi.

- Okazuje się, że zaburzenia funkcji poznawczych wcale nie pojawiają się po 65. roku życia, ale wcześniej - wskazała Muc-Wierzgoń.

Na podstawie badań lekarze określą kondycję zdrowotną pacjenta.

- Jeśli będzie wymagał pomocy medycznej, zostanie skierowany do specjalistycznej poradni lub przyjęty do szpitala. Uczestnikom, których stan zdrowia jest dobry, zaproponujemy spotkania i warsztaty profilaktyczne, poświęcone zdrowemu stylowi życia - tłumaczyła lekarka.

Ponadto, wyniki badań mają także wskazać, czy jest potrzeba otwarcia oddziału geriatrycznego w bytomskim szpitalu.

Program zostanie zainaugurowany w piątek - wykładem "Zdrowe starzenie", który odbędzie się w siedzibie bytomskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tam też będzie można zapoznać się ze szczegółami akcji oraz dowiedzieć, w jaki sposób można się zgłosić do projektu. Kryteriami naboru są jedynie: wiek (55-65 lat) i miejsce zamieszkania (Bytom).

Pilotaż skierowany jest do 100 osób. Skorzystają one z panelu badań diagnostycznych, obejmujących: ogólne badania przesiewowe, oceniające funkcje poznawcze, ekg, echo serca, tomografię komputerową oraz konsultacje: psychologiczną, neurologiczną i geriatryczną.

Badania realizowane będą do czerwca. Analizy wyników i podsumowanie projektu mają być podane we wrześniu.

Projekt współfinansowany jest ze środków samorządu Bytomia. Jak wynika z danych bytomskiego magistratu, ponad jedna piąta mieszkańców Bytomia jest w wieku poprodukcyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR