Ruszył plebiscyt dla lekarzy podnoszących świadomość o POChP

ZDROWIE

Autor: KLX/JW/Rynek Seniora   31 marca 2016 15:10


Ruszył plebiscyt dla lekarzy podnoszących świadomość o POChP 80 proc. Polaków cierpiących na POChP nie wie, że jest chorych. Fot. Shutterstock

Ok. 2 mln Polaków cierpi na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POChP), a większość to osoby w podeszłym wieku. Świadomość społeczna samej choroby i jej konsekwencji jest bardzo niska. Dlatego Polskie Towarzystwo Chorób Płuc chce uhonorować lekarzy działających na rzecz upowszechniania wiedzy o chorobie i zachęcić do tego kolejnych specjalistów.

Na stronie www.oddechdlazycia.pl można głosować na lekarzy nominowanych w plebiscycie „Oddech dla Życia”, którego celem jest docenienie osób działających na rzecz podnoszenia świadomości POChP, rozumiejących znaczenie edukacji w tym obszarze i szczególnej roli opieki nad pacjentami cierpiącymi na tę chorobę. 

Ideą plebiscytu „Oddech dla Życia” jest nagrodzenie lekarzy różnych specjalizacji, którzy wyróżniają się w swojej codziennej praktyce klinicznej i edukacyjnej, zwiększając postęp w terapii i wiedzy
o POChP, a także poszerzają dostęp pacjentów do innowacyjnych metod leczenia tej choroby.

Wśród nominowanych w plebiscycie znajdują się zarówno uznane autorytety w dziedzinie pulmonologii, jak i lekarze młodszego pokolenia. Są to: prof. Ewa Jassem, prof. Ryszard Chazan, dr Iwona Damps-Konstańska, dr Beata Chmielowicz-Frontczak, dr Jerzy Pawluk, dr Antoni Kisło, dr Michał Bednarek i dr Piotr Dąbrowiecki.

W naszym regionie Europy śmierć z powodu chorób układu oddechowego stanowi przyczynę 14 proc. zgonów. Z tej liczby za blisko 6 proc. przypadków śmiertelnych odpowiadają nowotwory płuca, a za 3,5 proc. - POChP. Z powodu POChP cierpi około 2 mln Polaków, głównie osób w podeszłym wieku. 80 proc. z nich nie ma wykrytego schorzenia, co oznacza, że 1,6 mln osób nie jest świadomych choroby. 

Na POChP na świecie choruje ok. 23 mln osób, zaś - dla porównania - na astmę cierpi 16 mln.  W przypadku astmatyków notuje się 82 tys. hospitalizacji rocznie, a chorych na POChP - aż 1 mln 100 tys.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.