Ruszyło stacjonarne Centrum Psychoonkologii w Krakowie

ZDROWIE

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   13 października 2014 13:20


Ruszyło stacjonarne Centrum Psychoonkologii w Krakowie Fot. Shutterstock

Rozpoczęło działalność stacjonarne Centrum Psychoonkologii w Krakowie. Będzie świadczyć pomoc chorym na nowotwory: udzielać wsparcia psychologicznego, porad onkologa, dietetyka i terapeutów z różnych dziedzin.

Centrum prowadzone przez Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN jest położone na Woli Justowskiej - w jednej z najbardziej zielonych części Krakowa.

- Pomoc psychologiczna jest bardzo potrzebna, zwłaszcza na początku, bo 95 proc. ludzi nie potrafi sobie poradzić po diagnozie - mówił aktor i reżyser Jerzy Stuhr, który wraz z żoną Barbarą zakładał i wspiera Stowarzyszenie UNICORN.

Nawiązując do własnej walki z chorobą nowotworową Stuhr mówił, że wsparcie jest ważne i dla chorego i dla jego najbliższych, i warto, by pacjentem opiekował się stały zespół specjalistów - zwłaszcza psychoonkologów, by nie trzeba było wciąż na nowo wracać do przykrych przeżyć.

Aktor wspomniał, że gdy przebywał w szpitalach pacjenci wielokrotnie prosili go o autografy. Była wśród nich 14-latka, której Jerzy Stuhr powiedział: "Będziesz zdrowa". Te słowa stały się dla dziewczyny zachętą do podjęcia walki z chorobą. - Nieświadomie udzieliłem tej dziewczynie porady psychoonkologicznej. () Sam zobaczyłem, że może to dać natychmiastowe, szybkie efekty - mówił Jerzy Stuhr. - Upublicznienie mojej choroby i odzew, który dostałem, że to pomaga innym, był tak wspaniały, że to może najważniejsza rola, która w życiu gram - dodał.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz mówił,  że wspólnie z ZUS-em przygotowuje rozwiązanie, które ułatwi emerytom i rencistom przekazywanie 1 proc. swojego podatku organizacjom pożytku publicznego (dziś wymaga to pisania przez emerytów i rencistów specjalnego wniosku).

W budynkach należącego do Skarbu Państwa dawnego Ośrodka Recepcyjnego "Zielony Dół" wyremontowanych zostało 700 metrów kw. Na parterze urządzone zostały trzy sale konferencyjne, a na piętrze 11 pokoi hotelowych z ponad 30 miejscami noclegowymi. Koszt adaptacji budynku wynoszący blisko 1 mln zł pokryli sponsorzy.

Pacjenci będą mogli skorzystać w Centrum z konsultacji z psychologiem, onkologiem, dietetykiem, a także wziąć udział w zajęciach muzykoterapii czy arteterapii. Będą się tu też odbywały warsztaty dla pacjentów i rodzin oraz kilkudniowe zajęcia dla amazonek. Pacjenci spoza Krakowa będą mogli skorzystać z noclegów i wyżywienia. Za dwa tygodnie uruchomione zostaną prowadzone wspólnie z UJ studia z psychonkologii.

Centrum Psychoonkologii na razie nie ma kontraktu z NFZ. Jak mówiła Barbara Stuhr zapewnienie ośrodkowi finansowania, to wyzwanie na najbliższy czas. 

Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN działa w Krakowie od 1999 r. Z jego pomocy w l. 2009-12 skorzystało 1300 osób. Jego podopieczni mogli korzystać wcześniej z porad psychologów, ale po raz pierwszy udało się stworzyć stacjonarny ośrodek pomocy. W 2013 r. Stowarzyszenie wygrało konkurs wojewody małopolskiego na najem Ośrodka Recepcyjnego "Zielony Dół".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.