Ryzyko alzheimera rośnie, gdy tracisz chromosom Y we krwi

ZDROWIE

Autor: kopalniawiedzy.pl/Rynek Seniora   25 maja 2016 12:55


Ryzyko alzheimera rośnie, gdy tracisz chromosom Y we krwi Najczęściej chromosom Y tracą starsi i palący mężczyźni. Powoduje to wyższe ryzyko alzheimera. Fot. Fotolia

W wyniku mutacji genetycznych w trakcie życia 17 proc mężczyzn, zwłaszcza starszych i palących, traci chromosom Y w komórkach krwi. Badania wykazały, że zapadają oni na chorobę Alzheimera tak samo często, jak osoby urodzone z genami oznaczającymi największe ryzyko jej wystąpienia.

Wyniki badań uzyskane przez autorów publikacji w American Journal of Human Genetics, Jana Dumanskiego i Larsa Forsberga z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja), świadczą o tym, że utrata chromosomu Y (znany czynnik ryzyka nowotworów) we krwi stanowi także biomarker większej liczby problemów zdrowotnych, a zwłaszcza alzheimera.

Na razie nie wiadomo, czemu utrata chromosomu oznacza podwyższone ryzyko choroby, ale naukowcy dywagują, że wiąże się to ze spadkiem skuteczności układu odpornościowego - donosi serwis kopalniawiedzy.pl

Zespół Dumanskiego analizował przypadki 3 tys. mężczyzn. Okazało się, że u osób z najwyższym odsetkiem komórek krwi bez chromosomu Y częściej diagnozowano alzheimera.

W dalszych etapach badań Dumanski i inni chcą ocenić skutki utraty chromosomu Y w większych grupach. Zamierzają też ustalić, w jaki sposób tworzy to ryzyko różnych rodzajów nowotworów czy szerzej - chorób. 

Więcej: www.kopalniawiedzy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR