Rząd poparł międzynarodową Strategię Eliminacji Wirusowego Zapalenia Wątroby

ZDROWIE

Autor: KL/Rynek Seniora   09 czerwca 2016 09:14


Rząd poparł międzynarodową Strategię Eliminacji Wirusowego Zapalenia Wątroby Rocznie w powodu przewlekłych chorób wątroby w Polsce umiera 6 - 7 tys. osób. Fot. Fotolia

Polska, wspólnie ze 193 innymi państwami, przyjęła na Światowym Zgromadzeniu Zdrowia WHO globalną strategię dotyczącą wirusowego zapalenia wątroby na lata 2016-2021. Celem tej inicjatywy jest eliminacja wirusowego zapalenia wątroby typu B i C do roku 2030.

- Eliminacja wirusowego zapalenia wątroby jest możliwa i jest w naszym zasięgu. To bardzo ważne dla pacjentów i dobre dla budżetu, ponieważ w efekcie wdrożonych działań w niedalekiej przyszłości system opieki zdrowotnej nie będzie musiał już zajmować się dużą liczbą pacjentów cierpiących z powodu skutków nieleczonego zapalenia wątroby - podkreśliła Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.

Realizacja nowej strategii spowoduje zmniejszenie rocznej liczby spowodowanych przez WZW zgonów o 65% oraz podniesie wyleczalność do 80%, co z kolei uratuje do 2030 roku aż 7,1 miliona ludzkich istnień na całym świecie.

Chodzi o takie działania, jak: badanie 100% oddanej krwi; zapewnienie bezpieczeństwa 90% wkłuć; świadomość choroby u 90% chorych;  objęcie leczeniem 80% chorych.

Rocznie w powodu przewlekłych chorób wątroby w Polsce umiera 6 - 7 tys. osób. Występujący w naszym kraju nowotwór wątroby w ponad 70% spowodowany jest wirusowym zapaleniem wątroby B lub C. Przeciw HBV – wirusowi wywołującemu WZW B, można się zaszczepić. Jednak na HCV nie ma szczepionki.

Zakażenie przebiega zazwyczaj bezobjawowo. 80% zakażeń wirusem HCV w naszym kraju ma związek z wykonywaniem zabiegów medycznych. W Polsce przewlekle zakażonych wirusem HCV jest około 230 tys. osób. 85% z nich nie wie o tym i nie domyśla się, że może być zakażonym. Szacuje się, że w perspektywie 20 lat od momentu zakażenia u 23 – 46 tys. z nich dojdzie do marskości wątroby. Po kolejnych 10 latach u 6-13 tys. chorych zostanie stwierdzona dekompensacja wątroby, a u 4-8 tys. rak wątrobowokomórkowy.

Do niedawna osoby starsze były wykluczone z możliwości leczenia zakażeń HCV ze wzgledu na duże obciążenia dla organizmu jakie wiązały się z zastosowaniem standardowej terapii. Od rok w kraju finansowane jest nowoczesne leczenie zakażeń wirusem HCV. Nowa bezinterferonowa terapia, jest dobrze tolerowana przez najstarszych pacjentów, a jej skuteczność sięga 100 procent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.