Rząd przyjął projekt gwarantujący nieubezpieczonym dostęp do POZ

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 września 2016 13:12


Rząd przyjął projekt gwarantujący nieubezpieczonym dostęp do POZ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpłatne świadczenia w podstawowej opiece zdrowotnej dla każdego, bez względu na status ubezpieczeniowy - to jedno z założeń projektu przyjętego we wtorek (13 września) przez rząd. Zakłada on również, że zakup szczepionek od 2017 r. będzie finansowany z budżetu państwa, a nie przez NFZ.

Jak poinformowało CIR, podczas wtorkowego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Projekt przygotowany przez resort zdrowia gwarantuje każdemu, kto skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do takich świadczeń.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ. Chodzi jedynie o odstąpienie od dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń, np. w sytuacji, gdy student, który jest ubezpieczony, podejmie pracę, czyli zostanie wyrejestrowany z ubezpieczenia jako student, a po zakończeniu pracy i po powrocie na studia nie dojdzie do automatycznego przywrócenia go do ubezpieczenia.

Rozwiązanie takie - jak przekonują autorzy projektu - pozytywnie wpłynie na dostępność świadczeń POZ i wyeliminuje sytuacje, że pacjent nie skorzystał ze świadczenia z obawy przed poniesieniem kosztów.

W uzasadnieniu projektu wskazano, że dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest sfinansowanie świadczeń dla osoby nieuprawnionej niż weryfikowanie uprawnień pacjenta, który skorzystał ze świadczeń POZ oraz ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec.

Kolejną ważną zmianą przewidzianą w projekcie jest przywrócenie dotychczasowych zasad finansowania zakupu szczepionek. Na mocy zmian uchwalonych przez parlament w połowie ub.r., od 2017 r. zakup szczepionek, przewidzianych do obowiązkowych szczepień, miał być finansowany nie z budżetu państwa, a przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyjęty we wtorek projekt zakłada, że szczepionki nadal będą finansowane z budżetu.

Jak przekonują autorzy projektu, oznacza to przywrócenie odpowiedzialności państwa za politykę zdrowotną, w tym za prowadzenie działań profilaktycznych.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia, z wyjątkiem regulacji dotyczących finansowania szczepień (od 1 stycznia 2017 r.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR