Rzecznik pacjentów zaniepokojony sytuacją starszych chorych, apeluje o zmiany

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 grudnia 2017 11:45


Rzecznik pacjentów zaniepokojony sytuacją starszych chorych, apeluje o zmiany Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rzecznik Praw Pacjenta jest zaniepokojony sytuacją seniorów w systemie opieki zdrowotnej. W liście do ministra zdrowia wskazał m.in. na brak oddziałów rehabilitacji geriatrycznej oraz potrzebę poprawy jakości udzielanych świadczeń.

Rzecznik Bartłomiej Chmielowiec w piśmie do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zaproponował rozważenie podjęcia prac legislacyjnych zmierzających do rozszerzenia świadczeń gwarantowanych o oddziały rehabilitacji geriatrycznej. Wniósł także o rozważenie propozycji wprowadzenia obowiązkowej konsultacji geriatrycznej seniorów leczonych na oddziałach innych niż geriatryczne.

Rzecznik przekazał szefowi MZ, że zgłaszają się do niego pacjenci w podeszłym wieku oraz rodziny osób starszych, skarżąc się na niewystarczającą dostępności świadczeń z zakresu geriatrii.

Chmielowiec poinformował Radziwiłła, że wpłynęła do niego coroczna opinia konsultanta krajowego w dziedzinie geriatrii prof. Tomasza Kostki, który ocenił, że "system opieki geriatrycznej powinien dążyć do modelu, w którym osoba starsza i niepełnosprawna po pobycie w szpitalu (na oddziale geriatrycznym lub innym) była objęta rehabilitacją geriatryczną, a następnie optymalnie powróciła do swojego środowiska domowego".

Konsultant podnosił również, że jeśli pacjent wymaga pomocy w codziennych czynnościach, powinien mieć pełną dostępność do usług pracowników opieki socjalnej, pielęgniarki rodzinnej i systematycznych zajęć rehabilitacyjnych i fizjoterapii.

"Jeśli taka dochodząca pomoc jest niewystarczająca, właściwym rozwiązaniem może być dom dziennego pobytu z fachową opieką pielęgniarską, pomocą medyczną i zajęciami usprawniającymi" - ocenił prof. Kostka.

W piśmie konsultanta wyjaśniono, że w wielu krajach europejskich istotną rolę w utrzymaniu sprawności seniorów odgrywają oddziały rehabilitacji geriatrycznej.

"W Polsce oddziały rehabilitacji geriatrycznej nie istnieją i ich utworzenie należy uznać za jeden z najpilniejszych problemów opieki nad osobami starszymi" - ocenił Chmielowiec.

Za rehabilitację geriatryczną - jak wyjaśnił - należy uznać świadczenie wykonywane przez zespół rehabilitacyjny składający się m.in. z lekarza specjalisty rehabilitacji lub lekarza specjalista geriatrii, magistra rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii, pielęgniarki, psychologa, terapeuty zajęciowego i dietetyka.

"Ograniczona dostępność do świadczeń oraz zastrzeżenia co do ich jakości często skutkują przeniesieniem ciężaru opieki na bliskich pacjenta, co wpływa negatywnie również na wizerunek służby zdrowia jako systemu niewydolnego w odczuciu społecznym" - napisał Chmielowiec.

W ocenie Rzecznika Praw Pacjenta należy zwiększyć dostępność i jakość świadczeń zdrowotnych dla seniorów, w szczególności w zakresie kompleksowej opieki i wsparcia najstarszych pacjentów. Jak podkreśla Chmielowiec, ze względu na starzenie się polskiego społeczeństwa opieka geriatryczna powinna być dostosowana do aktualnych i przyszłych potrzeb tej grupy osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR