Rzecznik Praw Pacjenta o przypadkach utrudniania dostępu do leczenia bólu
Autor: RPP, MK/Rynek Seniora   28 kwietnia 2015 12:21

Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska przypomina, że w sytuacjach, w których pacjenci cierpiący na choroby nowotworowe mają utrudniony dostęp do leczenia bólu, powinni niezwłocznie poinformować o tym fakcie Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

- W sytuacji, gdy otrzymane informacje co najmniej uprawdopodabniają naruszenie praw pacjenta, Rzecznik wszczyna postępowanie wyjaśniające - czytamy w informacji opublikowanej na stronie internetowej rzecznika.

W zakresie leczenia bólu przedmiotem takiego postępowania może być np. naruszenie prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych odpowiadających wymaganiom aktualnej wiedzy medycznej lub prawo do poszanowania intymności i godności, które obejmuje także prawo pacjenta znajdującego się w stanie terminalnym do świadczeń zdrowotnych zapewniających łagodzenie bólu i innych cierpień - wyjaśnia rzecznik.

Zauważając problem leczenia bólu w przebiegu choroby nowotworowej, RPP wystąpił w kwietniu do Ministra Zdrowia o włączenie do pakietu onkologicznego zapisów dotyczących leczenia bólu w przebiegu choroby nowotworowej u wszystkich pacjentów.    

W komunikacie rzecznik przypomina również, że w maju 2013 roku wystąpił do konsultanta krajowego w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii z prośbą o informację na temat prac nad opracowaniem założeń programów i strategii leczenia bólu w Polsce.  

Konsultant krajowy poinformował, że w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii, która podlega jego nadzorowi, powszechnie stosuje się zalecenia i wytyczne analegezji, analgosedacji oraz sedacji właściwych dla chorych poddanych inwazyjnym terapiom ratującym życie.

Ponieważ leczenie bólu jest szerokim zagadnieniem i dotyczy również innych obszarów medycyny m.in. ginekologii, ortopedii, opieki paliatywnej czy onkologii, anestezjolodzy opracowali na potrzeby leczenia ostrego bólu pooperacyjnego zalecenia i wytyczne. Zalecenia te przedstawiane są w formie publikacji, uzgodnionych m.in. z Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Towarzystwem Ortopedii i Traumatologii.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR