
Dr Urszula Stachewicz z AGH opracowuje przepis na nanowłókno, które umożliwi odtwarzanie ubytków kostnych, a nawet całych kości. Twierdzi, że pierwsze wyniki są bardzo obiecujące.
Nanowłókna wykorzystywane przez dr Urszulę Stachewicz to powierzchnie milion razy cieńsze od ludzkiego włosa. Wykonane są z polimerów - cząsteczek, które można porównać do sznura z milionem pereł.
Nanowłókna używane są w medycynie mniej więcej od dekady, m.in. jako składnik opatrunków i bandaży, a nawet jedna z warstw sztucznych naczyń krwionośnych - przypomina PAP Nauka w Polsce.
Dzięki badaniom właściwości różnych nanowłókien dr Stachewicz wypracowała receptę na takie, które sprawdzą się do namnażania komórek tkanki kostnej. Badania sfinansowało Narodowe Centrum Nauki.
Dr Stachewicz ocenia, że na wdrożenie technologii, nad którą pracuje wraz z zespołem, potrzeba około 10 lat. Technologia produkcji nanowłókien jest już teraz znana i niezbyt droga. Badaczce z Krakowa udało się jednak opracować procedurę, która pozwala kontrolować przyrost tkanek kostnych - zarówno ich kształt, jak i kierunek przyrostu. Teoretycznie możliwe jest odtworzenie w ten sposób nawet całej kości - sugeruje.
Dr inż. Stachewicz nie chce poprzestać na kościach. Rozpoczęła udział w międzynarodowym projekcie, którego celem jest stworzenie procedury regeneracji tkanek związanych z układem krwionośnym i nerwowym.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych