Samorządy się niepokoją. Reumatologia i geriatria poza siecią szpitali
Autor: Beata Marciniak/Rynek Zdrowia   23 listopada 2016 14:48

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad utworzeniem tzw. sieci szpitali. Lecznice, które do niej trafią, będą miały zapewnione publiczne finansowanie. Projekt budzi ogromny niepokój, m.in. wśród samorządowców. Na przykład w woj. śląskim sieciowych kryteriów nie spełniają aż 24 marszałkowskie placówki.

Przypomnijmy, że w ramach tzw. sieci, czyli podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), lecznice zostaną pogrupowane na szpitale pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia, onkologiczne, pulmonologiczne i pediatryczne.

Ogólne zasady tworzenia sieci zawiera: projekt ustawy z 26 września 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia z 26 września 2016 r. ws. określenia profili charakteryzujących poziomy systemu zabezpieczenia oraz kryteriów kwalifikacji świadczeniodawców do tych poziomów.

Niepokój na Śląsku i Pomorzu
Spośród 141 szpitali w całym województwie śląskim sieciowe kryteria spełnia tylko 65. - Według naszych danych do sieci wejdzie 13 szpitali, dla których podmiotem tworzącym bądź udziałowcem jest województwo śląskie, ponieważ tylko tyle spełni kryteria, o których jest mowa w projekcie ustawy i projekcie rozporządzenia dotyczących sieci szpitali - mówi Witold Trólka, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

- Co do zasady do sieci nie wchodzą jednostki rehabilitacyjne i psychiatryczne, których mamy w sumie 16. Ogólnie mamy 46 podmiotów leczniczych - 36 SPZOZ-ów i 10 spółek, w tym takich, które prowadzą leczenie szpitalne jest 37 - dodaje.

Sieciowych kryteriów nie spełnią więc aż 24 marszałkowskie placówki , m.in. tak znane w całym kraju lecznice jak Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, czy siemianowickie Centrum Leczenia Oparzeń, a także Szpital Specjalistyczny w Chorzowie, jedyny w regionie, który zajmuje się chorymi na AIDS.

Z kolei samorząd województwa pomorskiego jest podmiotem tworzącym bądź udziałowcem 12 szpitali. - Osiem szpitali marszałkowskich na pewno wejdzie do sieci. Problem może natomiast dotyczyć jednostek monoprofilowych - Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Sp. z o.o. i Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie - nieuwzględnionych w żadnym z proponowanych poziomów systemu zabezpieczenia - informuje nas Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W trakcie konsultacji społecznych
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego zebrał uwagi do projektu sieci szpitali od podmiotów leczniczych i przekazał je do Ministerstwa Zdrowia.

W przesłanych uwagach pomorski samorząd wskazuje m.in., że  „nieuzasadniony jest  brak w profilach wskazanych w ww. projekcie takich ważnych dziedzin świadczeń opieki zdrowotnej jak: reumatologia, geriatria,  rehabilitacja lecznicza, endokrynologia. (...) Nie będą one objęte systemem zabezpieczenia i umowami o finansowanie zawartymi na okres 4-letni” - czytamy w uwagach.

Ponadto wskazano, że potrzeby dotyczące leczenia chorób reumatycznych i ich specyfika spowodowały, że „w kraju istnieją wysoko wyspecjalizowane ośrodki, udzielające kompleksowych świadczeń wraz z rehabilitacją ciężkich przypadków reumatologicznych, nierzadko z ortopedią. Ośrodki te (...) funkcjonują w Polsce z sukcesami, akredytacjami, itp. od kilkudziesięciu lat i niezrozumiałe jest pominięcie ich dziedzin w projekcie rozporządzenia”.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR