Samotność starszych to często droga do depresji

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   28 kwietnia 2016 11:19


Samotność starszych to często droga do depresji Czynników, które sprzyjają depresji w starszym wieku, jest mnóstwo. Fot. Maxxer_/Flickr.com (CC BY 2.0)

Samotne osoby w wieku podeszłym często są bezbronne wobec depresji. Ryzyko wystąpienia choroby dodatkowo zwiększa starzejący się mózg, przewlekłe choroby i zażywane z ich powodu leki - donosi Gazeta Wyborcza.

Jak wynika z badania PolSenior objawy depresyjne stwierdzono u 26 proc. badanych w wieku 65-79 lat i 35 proc. osób powyżej osiemdziesiątki. Poczucie samotności może zwiększać u osób starszych nawet ryzyko przedwczesnej śmierci.

Jak wyjaśniają eksperci, dzieje się tak dlatego, że starszy człowiek depresję przeżywa mocno ciałem. Częstsza jest bezsenność, bóle głowy, klatki piersiowej, zaburzenia układu moczowego, mięśni. Objawy nasilają się do poziomu urojeń. 

Czynników, które sprzyjają chorobie w starszym wieku, jest mnóstwo. Gorsza odporność, starzejący się mózg, przewlekłe choroby i zażywane z ich powodu leki, które mogą podnosić ryzyko depresji. Plus to, co dzieje się w relacjach z otoczeniem, z rodziną.

Medycyna nie wydłużyła życia, ale wydłużyła starość i trzeba się do niej dobrze przygotować - zaznaczaja eksperci, dlatego ważne jest podtrzymywanie relacji z otoczeniem, aby w wieku senioralnym nie pozostać samym.

Ci z uniwersytetów III wieku, z wolontariatów i zajęć grupowych to wybrańcy losu. Zaangażowanie ich chroni - oceniają eksperci. Ale jak podkreślają, to często ta sama grupa ludzi. Przełamali się, pielęgnują znajomości, wiedzą, gdzie dzieje się coś, co im się spodoba. Wpadają w wir zajęć. A samemu z domu wyjść trudno.

Więcej: www.gazeta.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.