Samotność zabija po kilku latach na emeryturze

ZDROWIE

Autor: dziennikzwiazkowy.pl/Rynek Seniora   14 marca 2016 10:40


Samotność zabija po kilku latach na emeryturze Z upływem czasu brak wartościowych relacji z innymi osobami jest niekorzystny dla zdrowia. Fot. Shutterstock

U 10-25 proc. emerytów stwierdzono zwiększone ryzyko śmierci w okresie sześciu lat od ostatniego dnia w pracy - wynika z badania australijskich naukowców.

Przebadali oni 848 osób w wieku 50 lat i więcej. Połowa z nich przeszła na emeryturę, druga nadal pracowała. Na początku badania poziom zdrowia w obu grupach był podobny. Jednakże u emerytów, którzy należeli do jakiejś grupy społecznej - klubu sportowego, organizacji religijnej czy związku zawodowego - prawdopodobieństwo śmierci w pierwszych sześciu latach po przejściu na emeryturę było niższe niż u osób, które nie należały do żadnej grupy.

Ryzyka zgonu z powodu społecznej izolacji nie zaobserwowano natomiast u uczestników badania, którzy byli wciąż czynni zawodowo.

Badacze odkryli, że powiązania społeczne po przejściu na emeryturę - lub ich brak - są równie istotne, jak poziom wysiłku fizycznego.

Rezultaty te są spójne z wynikami wcześniejszego badania, które pokazało, że z upływem czasu brak wartościowych relacji z innymi osobami jest niekorzystny dla zdrowia. Chodzi o przeprowadzoną w 2015 r. analizę 70 badań, obejmujących dane od ponad 3 mln ludzi, która wykazała, że samotność i izolacja społeczna stwarzają dla zdrowia większe zagrożenie niż nadwaga i podobne zagrożenie, jak alkoholizm czy wypalanie 15 papierosów dziennie.

Czytaj: www.dziennikzwiazkowy.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.