Sanatoryjne "wagary" trzeba usprawiedliwić lub za nie zapłacić

ZDROWIE

Autor: Gazeta Pomorska/Rynek Seniora   21 marca 2016 14:35


Sanatoryjne "wagary" trzeba usprawiedliwić lub za nie zapłacić Leczenie uzdrowiskowe można skrócić, jeśli w regulaminie uzdrowiska jest stosowny zapis lub zaistnieją względy medyczne. Fot. Leon/Flickr.com (CC BY 2.0)

Terminy turnusów w ramach leczenia uzdrowiskowego finansowanego przez NFZ są jasno określone. Skrócenie pobytu nawet o jeden dzień - np. z powodu świąt - może być problematyczne - informuje Gazeta Pomorska.

Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy wyjaśnia na łamach Gazety Pomorskiej, że zgodnie z prawem turnus w sanatorium rozpoczyna się pierwszego dnia pobytu od godz. 14, a kończy o godz. 12 ostatniego dnia.

O kwestii ewentualnego wcześniejszego wyjazdu kuracjusza mówi wewnętrzny regulamin uzdrowiska. Rzecznik informuje, że jeśli taki zapis się w nim znajduje, to kuracjusz może wrócić do domu przed terminem zakończenia turnusu. Wiąże się to jednak ze stosowną opłatą, której wysokość powinien określać regulamin - z reguły jest to 70-90 zł.

Barbara Nawrocka tłumaczy, że NFZ płaci uzdrowiskom wyłącznie za faktycznie wykonane zabiegi. Jeśli więc kuracjusz wyjedzie na przykład dzień wcześniej, to NFZ nie pokryje kosztów niewykonanych usług. Wyjątkiem są tzw. względy medyczne, np. nakładający się na okres pobytu termin długo oczekiwanej wizyty u specjalisty tudzież termin operacji lub zabiegu. Wówczas pacjent nie płaci za skrócenie pobytu.

Dorośli - jeśli nie ma przeciwwskazań do wyjazdu - z leczenia w sanatorium uzdrowiskowym mogą korzystać nie częściej niż raz na 18 miesięcy.

Więcej: www.pomorska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.