Sejm: od 2021 r. pacjenci otrzymają skierowania w wersji elektronicznej

ZDROWIE

Autor: PAP, JW/Rynek Seniora   07 grudnia 2018 11:35


Sejm: od 2021 r. pacjenci otrzymają skierowania w wersji elektronicznej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Od 2021 r. pacjenci mają otrzymywać skierowania w wersji elektronicznej - przewiduje nowelizacja uchwalona w czwartek (6 grudnia) przez Sejm. Wprowadzenie e-skierowań ograniczy możliwość zapisywania się przez pacjentów na więcej niż jedną listę oczekujących.

Za nowelizacją głosowało 430 posłów, jeden był przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu. Posłowie odrzucili wcześniej dwie poprawki zgłoszone przez klub PO, dotyczące m.in. możliwości odliczenia od podatków PIT i CIT wydatków poniesionych przez podmioty lecznicze na zakup sprzętu elektronicznego umożliwiającego realizację projektu dotyczącego e-skierowań.

Nowelizacja w związku z wprowadzeniem e-skierowań przewiduje, że za niewiele ponad dwa lata lekarz lub pracownik medyczny wpisze skierowanie na badania pacjenta w Systemie Informacji Medycznej. Chory otrzyma informację SMS-em lub mailem. Sam wybierze przychodnię, szpital czy gabinet diagnostyczny. Zadzwoni lub zapisze się do kolejki za pomocą poczty elektronicznej i otrzyma informację z terminem wizyty. NFZ przypomni mu o terminie badania czy zabiegu.

Wykaz świadczeń opieki zdrowotnej, dla których będą wystawiane e-skierowania, zostanie określony w rozporządzeniu ministra zdrowia. W uzasadnieniu do projektu nowelizacji czytamy, że mają być to "skierowania na ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne, na leczenie szpitalne oraz na wybrane badania diagnostyczne - między innymi na badania medycyny nuklearnej, na badania tomografii komputerowej, na badania rezonansu magnetycznego, na badania endoskopowe przewodu pokarmowego, na badania echokardiograficzne płodu".

Wprowadzenie e-skierowań ograniczy możliwość zapisywania się na więcej niż jedną listę czekających na realizacje badań czy innego rodzaju świadczeń. Po dokonaniu pierwszego zapisu skierowanie zostanie automatycznie oznaczone jako "w realizacji" i jego ponowne użycie do zapisania się u innego świadczeniodawcy nie będzie możliwe.

Przypomnijmy, że w środę (5 grudnia) podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński tłumaczył, że e-skierowanie jest elektronicznym odwzorowaniem dokumentu, który obecnie otrzymuje pacjent i fundamentalna systemowa zasada, że to on decyduje o wyborze realizatora, pozostanie niezmieniona.

- Zamiast udawać się z papierowym dokumentem skierowania do realizatora, wystarczy zadzwonić czy przekazać realizatorowi przez internet dane: albo 40-cyfrowy kod skierowania, albo PESEL i 4-cyfrowy PIN pacjenta. Za pomocą tych danych realizator „ściąga” z systemu skierowanie i zapisuje do kolejki - tłumaczył Cieszyński.

Skonstatował, że przy wprowadzaniu e-skierowań na pewno pojawią się pewne problemy, ale te mają wyeliminować pilotaż i późniejsza praktyka. - Żaden system informatyczny na taką skalę, który obsługuje tak skomplikowany proces, nie zadziała w 100 proc. od pierwszego dnia - podkreślił.

Pod koniec października br. resort zdrowia informował, że w wybranych podmiotach leczniczych w Warszawie ruszył pilotaż e-skierowania, a także, że trwa podłączanie kolejnych jednostek oraz testy. Docelowo pilotaż e-skierowania będzie prowadzony w około 200 placówkach, które będą dołączały do programu sukcesywnie. W pierwszej kolejności e-skierowania dotyczyć mają usług medycyny sportowej oraz tomografii komputerowej.

Ponadto przyjęta w czwartek nowelizacja wprowadza dla NFZ obowiązek informacji pacjentów wpisanych w harmonogramach przyjęć o terminie wizyty. "Realizacja tego obowiązku umożliwi zmniejszenie liczby przypadków, w których pacjenci nie zgłaszają się do świadczeniodawców w ustalonych terminach" - czytamy w uzasadnieniu.

Nowela zmieniła również m.in. termin wejścia w życie wysyłkowej sprzedaży leków. Został on przesunięty o pół roku, czyli z 1 stycznia 2019 roku na 1 lipca 2019 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR