Sejm uchwalił ustawę tworzącą tzw. sieć szpitali. Co się zmieni?

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 marca 2017 08:34


Sejm uchwalił ustawę tworzącą tzw. sieć szpitali. Co się zmieni? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Sejm uchwalił w czwartek (23 marca) nowelizację wprowadzającą tzw. sieć szpitali. - Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów - przekonywał przed głosowaniem minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Za nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych głosowało 230 posłów, 209 było przeciw, pięciu wstrzymało się od głosu.

Kto za, kto przeciw
Przeciwne nowelizacji były kluby PO (od głosu wstrzymał sie jedynie b.minister zdrowia Marian Zembala), Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL. Spośród posłów PiS przeciwny ustawie był jedynie Andrzej Sośnierz (były prezes NFZ), dwoje posłów wstrzymało się od głosu.

Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek Nowoczesnej o odrzucenie projektu ustawy. Poparcia Sejmu nie uzyskały też poprawki Nowoczesnej opóźniające termin wejścia w życie nowych zasad finansowania szpitali oraz poprawki PO zakładające wpisanie do sieci oddzielnych poziomów dla szpitali sercowo-naczyniowych, rehabilitacyjnych i geriatrycznych (nowela przewiduje, że takie oddzielne profile będą miały np. szpitale pediatryczne).

W trakcie głosowań zmianę zasad finansowania szpitali krytykowali posłowie opozycji; dopytywali też, które szpitale zostaną zakwalifikowane do sieci.

Bartosz Arłukowicz (PO) przypomniał, że Konstanty Radziwiłł przed laty krytykował plany wprowadzenia sieci szpitali przez ówczesnego ministra prof. Zbigniewa Religę. Jerzy Kozłowski (Kukiz'15) przekonywał, że utworzenie sieci nie skróci kolejek i nie będzie motywowało szpitali do poprawienia jakości udzielanych świadczeń. Marek Sowa (Nowoczesna) ocenił, że nowelizacja dzieli szpitale na lepsze i gorsze, a także uderza w niepubliczne placówki ochrony zdrowia.

Radziwiłł: sieć poprawi sytuację szpitali i pacjentów
Minister Radziwiłł przekonywał, że ustawa poprawi sytuację szpitali i pacjentów. Ocenił, że obecny system służby zdrowia działa źle, ponieważ "od lat narastały różne nieprawidłowości".

- Sieć ma zapobiec temu, że publiczne, ważne dla nas wszystkich szpitale, dzisiaj muszą konkurować w bratobójczej, toksycznej konkurencji z tymi, którzy po prostu robią interesy w służbie zdrowia - powiedział minister. - Ta ustawa stabilizuje sytuację szpitali, a przez to zabezpiecza interesy pacjentów - podkreślił.

Opozycja przekonywała, że termin wejścia w życie nowych przepisów powinien zostać przesunięty, tak by szpitale miały czas na przygotowanie się do zmian.

Radziwiłł odparł, że prace nad ustawą trwały ponad rok i zarówno szpitale, jak i NFZ mają czas na dostosowanie się do jej zapisów.

- To jest normalne tempo, spokojne, w którym wszyscy do tego będą mogli się przygotować - ocenił.

- Jeżeli dzisiaj odsunęlibyśmy wejście w życie tej ustawy o kilka kolejnych lat to oznacza po prostu, że kontynuowalibyśmy dzieło poprzedników, którzy przez wiele lat nie robili nic, myśląc, że to się samo naprawi - dodał minister.

"Co wam uczynili seniorzy, że postanowiliście się na nich tak okrutnie zemścić?"
Zdaniem opozycji ustawa ograniczy dostęp do leczenia geriatrycznego.

- Co wam uczynili seniorzy, że postanowiliście się na nich tak okrutnie zemścić? Dzięki waszej reformie seniorzy nie będą mieli swojego miejsca w szpitalach oraz w całym wywróconym przez was do góry nogami systemie ochrony zdrowia - powiedziała Ewa Kołodziej (PO).

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR