Sejmowa komisja poparła ważne zmiany w inwestycjach dot. rehabilitacji i opieki długoterminowej

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 kwietnia 2018 19:44


Sejmowa komisja poparła ważne zmiany w inwestycjach dot. rehabilitacji i opieki długoterminowej Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O opinię w sprawie planowanych inwestycji będą mogły występować podmioty świadczące inne rodzaje opieki medycznej - np. rehabilitację czy opiekę długoterminową - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy, który we wtorek (10 kwietnia) pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych z pieniędzy publicznych dotyczy Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ).

Zaproponowane zmiany mają m.in. poszerzyć dostęp do opiniowania celowości inwestycji dla podmiotów leczniczych. Dotychczas o wydanie opinii mogły się ubiegać szpitale, podmioty świadczące ambulatoryjną opiekę specjalistyczną i podstawową opiekę zdrowotną. Po zmianach o opinię będą mogły występować podmioty świadczące inne rodzaje opieki medycznej, np. rehabilitację lub opiekę długoterminową.

Wiceminister zdrowia Katarzyna Głowala poinformowała na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, że w latach 2016-2018 złożono 1426 wniosków, 213 - do ministra zdrowia, a 1213 do wojewodów. Łącznie - jak podkreśliła wiceminister - wydano 978 opinii, z czego 833 było pozytywnych.

Głowala powiedziała, że "możliwość wystąpienia z wnioskiem o wydanie opinii o celowości inwestycji będzie miała charakter obligatoryjny". Zaznaczyła, że obowiązek przedłożenia wniosku nie będzie dotyczył inwestycji, która ma być sfinansowana lub współfinansowana z dotacji w wysokości nie wyższej niż milion złotych, uzyskanej przez podmiot leczniczy podlegający ministrowi obrony narodowej lub ministrowi spraw wewnętrznych i administracji.

W dyskusji nad projektem Beata Małecka-Libera (PO) oceniła, że ma on na celu "scentralizowanie ochrony zdrowia". Posłanka pytała, dlaczego o opinie nie będą mogły występować wszystkie podmioty lecznicze. - Nie ma np. stomatologii, nie ma medycyny pracy - wymieniła.

Wiceminister podkreśliła, że "opinia IOWISZA, która przekłada się później na konkretne oceny, jest oparta o mapy potrzeb zdrowotnych". Jak powiedziała, w zakresie medycyny pracy i stomatologii nie określono takich potrzeb. Zapowiedziała jednocześnie, że MZ będzie stopniowo włączać te dziedziny, "dla których mapy potrzeb zdrowotnych są utworzone".

Posłowie pytali także o powody wyłączenia z oceny wszystkich podmiotów leczniczych, których organem założycielskim jest MON i MSWiA.

- IOWISZ będzie dotyczył tych podmiotów leczniczych, które podlegają pod ministra obrony narodowej i ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zwolnienie jest tylko z inwestycji do miliona złotych - przypomniała Głowala.

Tłumaczyła, że są to "zakupy wynikające ze szczególnego charakteru, które są ściśle tajne". - Często potrzebna jest szybkość wykonania zakupów, które są niezbędne dla obronności i bezpieczeństwa kraju - podkreśliła.

Zdaniem przedstawicieli MZ "nie ma mowy o centralizacji ustawy", ponieważ "nie idzie ona tak daleko, by regulować cały system".

Biuro legislacyjne zgłosiło do projektu cztery poprawki o charakterze redakcyjnym.

Za projektem wraz z poprawkami głosowało 15 posłów, przeciw było 9, nikt nie wstrzymał się od głosu. Posłem sprawozdawcą została Anna Kwiecień (PiS).

Nowe rozwiązania przewidują, że uzyskanie niektórych dotacji z budżetu państwa na zakup sprzętu lub remonty będzie wymagało uzyskania pozytywnej opinii o celowości inwestycji. Ministerstwo zdrowia, które przygotowało projekt, wyjaśniło, że chodzi o zwiększenie efektywności decyzji inwestycyjnych.

W projekcie przewidziano również wprowadzenie odrębnych kryteriów oceny dla inwestycji niewpływających na zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej (tzw. odtworzeniowych), dając podstawę do wydania odpowiedniego rozporządzenia przez ministra zdrowia.

Zgodnie z projektem, zmiany obejmą także procedurę składania i oceny wniosków inwestycyjnych. Jednostki, które będą chciały wystąpić o opinię o celowości inwestycji, będą musiały przedstawić więcej informacji na temat planowanego przedsięwzięcia. Będzie to dotyczyło sytuacji, gdy inwestycja obejmuje więcej niż jedną dziedzinę medycyny.

Ponadto wiele zaproponowanych zmian ma na celu "usunięcie pojawiających się wątpliwości interpretacyjnych". Zaproponowano, aby nowe przepisy weszły w życie po 30 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR