Seniorzy nie chcą leczyć zębów - nawet za darmo

ZDROWIE

Autor: Głos Szczeciński/Rynek Seniora   16 czerwca 2016 13:36


Seniorzy nie chcą leczyć zębów - nawet za darmo Program gerostomatologiczny wprowadzony przez Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie zakłada wprowadzenie dla wybranych seniorów darmowego leczenia zębów. Fot. Herry Lawford/Flickr.com (CC BY 2.0)

Pierwszy etap pilotażowego programu gerostomatologicznego miał oszacować, jak duże są potrzeby w zakresie leczenia stomatologicznego szczecińskich seniorów. Okazuje się, że potrzeb takich w zasadzie nie ma, a organizator ma problemy ze znalezieniem chętnych na darmowe badania profilaktyczne.

Zakończyła się pierwsza część pilotażowego programu gerostomatologicznego dla szczecińskich seniorów. Został opracowany przez dr hab. n. med. Ewę Sobolewską z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i zakłada wizyty studentów u seniorów, prelekcje oraz darmowe badania stomatologiczne. Inicjatywę finansuje miasto Szczecin. 

Zadaniem pilotażu było sprawdzenie skali potrzeb, aby potem można było przejść do etapu bezpłatnego leczenia.

Okazało się jednak, że chętnych jest niewielu - podsumowuje w serwisie Głosu Szczecińskiego Maciej Homis z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Szczecinie. Dotychczas do programu włączyło się zaledwie 40 seniorów. Tymczasem dentyści biją na alarm: aż 44 proc. Polaków w wieku od 65 do 74 lat nie ma zębów.

Czytaj też: Blisko połowa emerytów nie ma zębów

Mimo małego zainteresowania od nowego roku akademickiego ma być kontynuowana pierwsza część programu. Poszukiwani będą kolejni seniorzy, którzy wymagają pomocy stomatologicznej. Ponownie odbędą się też prelekcje i badania profilaktyczne. Gdy liczba uczestników programu będzie wystarczająca, oszacowane zostaną potrzeby lecznicze (w zakresie, którego nie finansuje NFZ).

Do uczestnictwa będą zachęcani m.in. pensjonariusze DPS-ów - ale nie tylko. Program zakłada, że leczenie ruszy w 2017 r.

Więcej: www.gs24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.