Seniorzy zapalą światełko dla chorych na POChP
Autor: KLX/Rynek Seniora   09 czerwca 2016 12:23

Już 12 czerwca podczas XII edycji Warszawskiej Seniorady na specjalnym stoisku kampanii Płuca Polski wszyscy chętni będą mieli możliwość zbadania swoich płuc oraz wzięcia udziału w wyjątkowej akcji „Zaświeć światełko dla chorych na POChP”. Za pomocą oddechu oraz siły płuc ochotnicy zapalą światło latarni morskiej przypominając tym samym, jak groźną dla zdrowia i życia jest przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie układu oddechowego, polegające na występowaniu nieodwracalnego zwężenia oskrzeli. Zmniejsza ono przepływ powietrza, w konsekwencji prowadząc do inwalidztwa oddechowego.

Statystycznie 75% chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc nie wie, że ma POChP i lekceważy objawy, takie jak kaszel czy uczucie duszności. Ze względu na bardzo niski stopień świadomości społeczeństwa na temat tej choroby, organizatorzy kampanii Płuca Polski prowadzą działania, które mają na celu upowszechnić informacje na temat POChP. 

POChP dotyka głównie osób w średnim i starszym wieku. Oprócz nieustępującej duszności, chorym dokucza także kaszel i wykrztuszanie wydzieliny.

W celu diagnozy POChP, osoby podejrzewające u siebie to schorzenie, powinny poddać się prostemu i nieinwazyjnemu pomiarowi oddechu, tzw. spirometrii. Badania zalecane są głównie osobom po 40 roku życia, które są czynnymi lub biernymi palaczami. Eksperci podkreślają, iż wczesne rozpoznanie POChP jest warunkiem szybkiego podjęcia terapii, która może spowolnić proces rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

- POChP jest bardzo groźną chorobą. Według Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje ona 4. miejsce wśród najczęstszych przyczyn zgonów, a w Polsce z jej powodu rocznie umiera ok. 17 tys. osób. Aby poprawić statystyki związane z POChP należy głównie walczyć z niską świadomością społeczeństwa. Przedsięwzięcia takie jak „Zaświeć światełko dla chorych na POChP” to szansa, aby informacja o chorobie dotarła do szerokiego kręgu społeczeństwa - podkreśla prof. Adam Antczak, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Działania prowadzone przez kampanię Płuca Polski, oprócz edukacji społeczeństwa na temat POChP, dają również szansę skorzystania z badań układu oddechowego i sprawdzenia pojemności swoich płuc.

W trakcie Seniorady organizowanej 12 czerwca na terenie warszawskiej AWF, ul. Marymoncka 34, chętni, oprócz zaświecenia latarni morskiej, będą mogli również skorzystać z bezpłatnego badania płuc oraz aplikacji POChP Skaner, za pomocą której można wstępnie ocenić ryzyko zachorowania na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Kolejną imprezą, na której pojawi się kampania Płuca Polski będzie Parada Seniorów organizowana 25 czerwca w centrum Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.