Sieć szpitali to dla geriatrii nadal wielka niewiadoma

ZDROWIE

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   26 kwietnia 2017 14:23


Sieć szpitali to dla geriatrii nadal wielka niewiadoma Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Choć ustawa o tzw. sieci szpitali jest już podpisana przez prezydenta, to geriatrzy i zarządzający szpitalami oraz oddziałami geriatrycznymi wciąż nie mają pewności, jak będzie wyglądało funkcjonowanie i finansowanie geriatrii w nowych realiach.

- Mimo opublikowanego 24 lutego br. na stronie Ministerstwa Zdrowia oświadczenia, że geriatria jest niezagrożona, my tej pewności nie mamy - podkreśla prof. Tomasz Kostka, konsultant krajowy w dziedzinie geriatrii.

Wtedy właśnie, z powodu wielu medialnych publikacji nt. braku finansowania i niepewnej przyszłości geriatrii, resort zdrowia zapowiedział zdecydowanie, że po wprowadzeniu sieci szpitali geriatria nadal będzie finansowana.

Geriatria odrębnie lub z interną
Według ministerstwa, świadczenia z zakresu geriatrii będą mogły być realizowane w ramach systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), przez szpitale III stopnia i szpitale ogólnopolskie.

Co więcej, "szpitale zakwalifikowane do poziomu szpitali I lub II stopnia, udzielające świadczeń w ramach profilu choroby wewnętrzne, będą mogły w ramach PSZ udzielać również świadczeń z zakresu geriatrii".

Resort podkreśla przy tym, że nie będzie to uwarunkowane zmianami organizacyjnymi, polegającymi na włączaniu dotychczas samodzielnie funkcjonujących oddziałów geriatrycznych do interny.

A jak będzie wyglądała kwestia pieniędzy na geriatrię? Nie będzie oddzielnego finansowania, ale przy kalkulacji ryczałtu dla szpitali na oddziały wewnętrzne będą brane pod uwagę również uprzednie kwoty przeznaczone na świadczenia geriatryczne.

- Problem w tym, że wszystkie te informacje zawieszone na stronie Ministerstwa Zdrowia nie są zawarte w ustawie o sieci szpitali - podkreśla Jarosław Derejczyk, dyrektor Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

W projekcie wymienione są dziesiątki specjalności, których posiadanie umożliwia szpitalom wejście do sieci i otrzymanie ryczałtu na leczenie. Geriatria nie jest w nim wspomniana ani razu. Stąd potrzebne były deklaracje resortu, że geriatria nie ma się czego obawiać.

Jaka rola geriatrii w systemie?
Zamieszanie pogłębiają przy tym wypowiedzi ministra zdrowia z marca br., który stwierdził na posiedzeniu Sejmu, że "oddziały geriatryczne w zasadzie nie są potrzebne", a na komisji zdrowia powiedział jeszcze, że "szpital w Katowicach jest wyjątkiem, dla którego nie należy zmieniać całego systemu".

- To jedyny w Polsce szpital geriatryczny, więc mamy taką nadzieję, że nie będzie zlikwidowany. W tym sensie, że będzie dostawał dofinansowanie jako placówka ogólnopolska - ale tu też nie mamy stuprocentowej pewności - mówi prof. Tomasz Kostka.

Konsultant krajowy wyjaśnia, że w jego rozumieniu oświadczenia resortu wskazują, że kliniki geriatrii i oddziały w szpitalach referencyjnym III stopnia mają pozostać.

- Mamy nadzieję, że w szpitalach I i II stopnia również zostanie geriatria, tylko będzie finansowana tak jak oddziały internistyczne plus za Całościową Ocenę Geriatryczną, która tak naprawdę niewiele kosztuje. Natomiast jak to wyjdzie w praniu, to się dopiero okaże - stwierdza.

Dodatkowo minister zdrowia powtarza od dawna, że jego zdaniem geriatra powinien być jedynie konsultantem w szpitalu.

- My mówimy, że owszem, powinien być, bo tak jest wszędzie.Natomiast oprócz tego powinny też funkcjonować oddziały geriatryczne, tak jak jest w całym cywilizowanym świecie - odpowiada prof. Tomasz Kostka.

Dyrektor Jarosław Derejczyk również uważa, że konsultowanie w poradni nie jest tożsame z pracą z pacjentem w oddziale.

- Trafiający na oddział geriatryczny pacjent często jest po interwencji na ostrym oddziale internistycznym, gdzie został zaopatrzony i w ciągu tych kilku dni otrzymał podstawowe leczenie, ale podniesienie jego zdolności funkcjonalnej wymaga jednak trochę głębszej analizy neuropsychologicznej, trochę większego zakresu rehabilitacji, eliminacji niepotrzebnych leków. To właśnie otrzymują pacjenci na oddziałach geriatrycznych - opisuje.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR