Siedem najczęstszych mitów o chorobie Alzheimera

ZDROWIE

Autor: Rynek Seniora   29 października 2015 13:40


Siedem najczęstszych mitów o chorobie Alzheimera Fot. Neuro-Care

Choroba Alzheimera wymyka się szablonom, wciąż jeszcze nie wiemy o niej wszystkiego, natomiast wiemy, że pierwszym ważnym krokiem, by ją poznać jest obalenie fałszywych teorii na jej temat.

Mit nr 1. Choroba Alzheimera dotyczy wyłącznie osób starszych

To prawda, że choroba Alzheimera najczęściej dotyka osoby po 65 roku życia, potem odsetek pacjentów z tym schorzeniem rośnie jeszcze bardziej. Zdarza się jednak, że osoby w wieku 50, 40, a nawet 30 lat także zapadają na tę chorobę. Ponoć najmłodsza osoba z rozpoznanym schorzeniem miała 17 lat.

- Choroba Alzheimera o wczesnym początku to ok. 5 proc. przypadków. Tą postać choroby powodują mutacje genetyczne, a więc może być ona dziedziczna. U dzieci rodziców z taką postacią choroby prawdopodobieństwo zachorowania wynosi 50 proc. Dostępne są jednak testy genetyczne, które pozwolą sprawdzić czy jesteśmy nosicielami genu - mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z kliniki Neuro-Care w Katowicach.

Czym cechuje się ta postać choroby? Większość osób po 30 lub 40 roku życia w ogóle nie bierze pod uwagę możliwości zachorowania. Nawet jeśli pojawiają się niepokojące objawy, to tłumaczymy je stresem. Tym bardziej rośnie znaczenie diagnozy i konsultacji z neurologiem.

- Wczesny początek choroby u osoby wciąż młodej będzie miał inne konsekwencje. Są to osoby najczęściej aktywne zawodowo, z małymi dziećmi. Objawy są podobne jak w typowej chorobie Alzheimera, czyli kłopoty z pamięcią, mową, orientacją - tyle, że występują one wcześniej - dodaje ekspert.

Mit nr 2. Objawy choroby Alzheimera są naturalną konsekwencją starzenia się

W zasadzie każdemu z nas zdarza się zapomnieć, gdzie leżą klucze czy zapomnieć o ważnej rocznicy. Natomiast nie na taką skalę, jaka występuje w chorobie Alzheimera. Zapominanie imion bliskich osób, ważnych faktów, pojęć, trudności z wykonywaniem codziennych czynności czy dezorientacja w terenie nie są normalne niezależnie od wieku.

- Łagodne kłopoty z pamięcią mogą zdarzyć się każdemu, szczególnie u ludzi starszych są one zjawiskiem zrozumiałym. Choroba Alzheimera wpływa na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i niestety często wywraca nasze życie do góry nogami. Jeśli nie leczymy choroby, straty są coraz większe i objawy nasilają się - trudniej nam myśleć, komunikować się, jeść, często zmianie ulegają także nasze nastroje, a nawet osobowość - mówi neurolog.

Nawet jeśli mózg wydaje się mniej sprawny niż kiedyś, nie oznacza to choroby. Podstawą jest diagnoza postawiona przez lekarza, nasze przypuszczenia to zdecydowanie za mało.

Mit nr 3. Choroba Alzheimera prowadzi do śmierci

Zdarzają się także sytuacje, kiedy chory w zaawansowanym stadium choroby ucieka z domu, nie jest w stanie samodzielnie wrócić i sytuacja przybiera najgorszy scenariusz.

- Chorzy często nie myślą logicznie i nieświadomie prowokują niebezpieczne sytuacje, np. wychodzą na zewnątrz i gubią się. Taki spacer może skończyć się tragicznie, np. zimą, kiedy grozi nam śmierć spowodowana wychłodzeniem organizmu. Choroba Alzheimera jest chorobą nieuleczalną, ale nie jest wyrokiem. Także od nas zależy, jak szybko choroba będzie postępować. Decydując się na leczenie możemy żyć jeszcze przez wiele lat w dobrej kondycji – zapewnia dr Kłodowska-Duda.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.