Siedem zaleceń dla zdrowego serca

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   07 lutego 2017 09:35


Siedem zaleceń dla zdrowego serca Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Przynajmniej 41 miliardów dolarów rocznie można by zaoszczędzić na kosztach opieki zdrowotnej w USA, jeśli każdy Amerykanin przestrzegałby w życiu siedmiu prostych zdrowotnych zaleceń - poinformowano na łamach „Journal of the American Heart Association”.

Stosowanie się do nich znacząco obniża ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz związanych z nimi hospitalizacji i wizyt ambulatoryjnych.

Autorami raportu (http://dx.doi.org/10.1161/JAHA.116.005106) są specjaliści z American Heart Association. Czynnikami, które uznali za kluczowe, są: niepalenie papierosów, aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, prawidłowy wskaźnik masy ciała, prawidłowe ciśnienie krwi, prawidłowy poziom cholesterolu i prawidłowy poziomu glukozy.

Swoje wnioski naukowcy oparli na analizie danych zebranych w ramach badania "Reasons for Geographic And Racial Differences in Stroke (REGARDS)". Pod uwagę wzięli przypadki blisko 6300 osób w wieku powyżej 65 lat bez wcześniejszych problemów sercowo-naczyniowych.

Okazało się, że zaledwie 6,4 proc. uczestników zwracało uwagę w swoim życiu na pięć lub więcej spośród siedmiu wspomnianych zdrowotnych zaleceń.

Niższy wynik częściej uzyskiwały kobiety, osoby niezamężne, czarnoskóre, niezamożne i ze średnim wykształceniem.

Wyższe wyniki były zaś wyraźnie związane z rzadszymi hospitalizacjami i mniejszą ilością wizyt lekarskich z wszelkich przyczyn (nie tylko kardiologicznych).

Łączne koszty szpitalnej i ambulatoryjnej opieki zdrowotnej były o ok. 5 tysięcy dolarów rocznie niższe dla uczestników przestrzegających większości zaleceń w porównaniu do osób niestosujących się do kilku z nich.

Naukowcy wyliczyli, że ludzie stosujący się do mniej niż pięciu zaleceń generują ponad połowę wszystkich kosztów szpitalnych każdego roku i około jedną trzecią kosztów opieki ambulatoryjnej.

Oszacowali, że jeśli wszyscy ubezpieczeni dorośli mieszkańcy Ameryki zwracaliby uwagę na 5-7 omawianych czynników, każdego roku można by zaoszczędzić aż 41,2 mld dolarów na kosztach opieki zdrowotnej.

- Rzeczywiste koszty są na pewno jeszcze wyższe - mówi dr Kristal J. Aarona, główna autorka raportu z University of Alabama w Birmingham. - W naszym badaniu nie uwzględniliśmy bowiem wydatków na opiekę pielęgniarską w domu pacjenta, trwałe środki medyczne oraz leki. Analiza została ograniczona do opieki szpitalnej i ambulatoryjnej, są to więc bardzo ostrożne szacunki.

Specjalistka dodała, że warto, aby osoby zajmujące się publiczną służbą zdrowia poszerzyły strategie i inicjatywy zachęcające społeczeństwo do wprowadzania w życie omawianych tu siedmiu zaleceń (i to nie tylko u osób powyżej 65. roku życia), co pozwoli nie tylko na duże oszczędności, ale także polepszy wyniki zdrowotne i jakość życia obywateli.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR