Słabość opieki długoterminowej przekłada się na nieuzasadnione hospitalizacje

ZDROWIE

Autor: RR/Rynek Seniora   07 kwietnia 2016 16:25


Słabość opieki długoterminowej przekłada się na nieuzasadnione hospitalizacje Na zdj. Klaudia Rogowska, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 7 w Katowicach, Górnośląskiego Centrum Medycznego

Konieczne jest uporządkowanie finansowania świadczeń zdrowotnych. W przypadku pacjentów wysoko kosztowych system jest absolutnie niewydolny - podkreśla Klaudia Rogowska, dyrektor Szpitala Klinicznego nr 7 w Katowicach, Górnośląskiego Centrum Medycznego.

Szpitale kliniczne pełnią ważną rolę w systemie ochrony zdrowia, bo realizują czwartą część świadczeń medycznych i 75 proc. wszystkich usług specjalistycznych. Tymczasem okazuje się, że na koniec 2014 r. wygenerowały prawie trzecią część wszystkich zobowiązań wymagalnych przypadających na SP ZOZ-y. To znaczy, że w systemie jest jakieś zaburzenie. Bo jak to możliwe, żeby 28 szpitali klinicznych z 41 funkcjonujących w Polsce miało zobowiązania wymagalne?

Chcemy być uczestnikiem wydolnego systemu ochrony zdrowia. Konieczne jest uporządkowanie finansowania świadczeń zdrowotnych. Trzeba określić na akceptowalnym poziome próg rentowności każdej z grup szpitali. Dzisiaj jest to zaburzone.

Poza tym należy uprościć system finansowania indywidualnego. W przypadku pacjentów wysoko kosztowych system jest absolutnie niewydolny. A warto też dodać, że udzielanie świadczeń zdrowotnych angażuje największą część zasobów szpitali klinicznych.

Zapowiadane wprowadzenie sieci szpitali uwzględniającej ich referencyjność, powinno przyczynić się do ograniczenia zjawiska nieuzasadnionych hospitalizacji, rzutującego na koszty i blokującego miejsca na oddziałach internistycznych.

Nieuzasadnione hospitalizacje to wynik słabości opieki długoterminowej i paliatywnej, a także niewydolność systemu opieki społecznej. Nieuzasadnionym hospitalizacjom sprzyja też wadliwy system finansowania świadczeń. Są bowiem takie jednostki chorobowe, że szpital - żeby się rozliczyć z płatnikiem - musi hospitalizować pacjenta 10 dni. Jeśli wypisze go wcześniej, nie dostaje odpowiedniego wynagrodzenia.

* Wypowiedź zanotowana podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress, Katowice, 18-20 lutego 2016 r.). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.