Śląskie: coraz więcej pacjentów operuje zaćmę w Czechach

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   24 października 2016 11:23


Śląskie: coraz więcej pacjentów operuje zaćmę w Czechach Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Coraz więcej pacjentów nie zgłasza się na operacje zaćmy w śląskich szpitalach. 32 placówki dostały z NFZ listy z nazwiskami, które mają wykreślić z kolejki. Skala absencji zaskakuje szpitale i dezorganizuje ich pracę, ale chorzy na swoje działanie mają argument, z którym trudno dyskutować: nie chcą czekać w Polsce nawet kilku lat na uratowanie wzroku.

Jak podaje Gazeta wyborcza, aż 32 śląskie szpitale dostały z NFZ listy z nazwiskami pacjentów, których mają wykreślić z kolejki. Najdłuższą listę - zawierającą 83 nazwiska - otrzymało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego w Katowicach. Od 30 do 50 pacjentów musiały wykreślić ze swoich kolejek lecznice w Bielsku-Białej, a 43 w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Część pacjentów, którzy mają skierowanie na usunięcie zaćmy, w ogóle nie zapisuje się do polskich kolejek i od razu decyduje na zabieg za granicą. Od października 2013 r., kiedy weszły w życie przepisy umożliwiające Funduszowi zwrot pieniędzy za usunięcie zaćmy za granicą, do końca 2015 r. śląski NFZ otrzymał 1799 wniosków w tej sprawie. Od początku tego roku do śląskiego NFZ wpłynęło ich już 2942.

Jak mówi dr Dariusz Dobrowolski, ordynator okulistyki w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu, 17 października było zapisanych na zabieg 22 chorych, a ostatecznie zgłosiło się tylko 14 pacjentów. Narzeka, że przez chorych, którzy się nie zgłaszają, szpitalowi coraz trudniej planować operacje.

W Czechach zabieg kosztuje ok. 2,5 tys. zł. NFZ zwraca tyle, ile płaci w Polsce, czyli ok. 2,3 tys. zł. Dopłata z kieszeni pacjenta jest więc niewielka, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę to, że ceny komercyjnych zabiegów w Polsce to minimum 3 tys. zł, a na refundację z NFZ w takim wypadku nie ma co liczyć.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR