Śląskie: szereg darmowych badań i porad przed Dniem Walki z Rakiem

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   02 lutego 2018 10:56


Śląskie: szereg darmowych badań i porad przed Dniem Walki z Rakiem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Bezpłatne porady lekarzy i innych specjalistów, a także szczegółowe informacje na temat refundowanych przez NFZ badań profilaktycznych będą czekać w piątek i w sobotę (2 i 3 lutego) na mieszkańców woj. śląskiego.

Akcję w wielu miastach regionu współorganizują różne instytucje pod egidą śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

- 4 lutego obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji, już w piątek 2 lutego pracownicy naszego oddziału przypomną odwiedzającym Fundusz o możliwości skorzystania z programów profilaktycznych - poinformowała w czwartek rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros.

#niebojsiebadajsie to akcja prowadzona w piątek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wraz z NFZ, Sanepidem i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

- Przypominamy, jakie badania profilaktyczne dla jakich grup pacjentów i w jakich odstępach czasu są refundowane przez NFZ. Mowa przede wszystkim o kolonoskopii, mammografii oraz cytologii - powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Ginał.

Gościem specjalnym tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem w Częstochowie będzie Katarzyna Stachowicz - działaczka społeczna, która poddała się profilaktycznej mastektomii i rekonstrukcji piersi. Teraz jest twarzą kampanii społecznej, której celem jest uznanie zabiegu profilaktycznej, podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją jako świadczenia gwarantowanego, refundowanego przez NFZ dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1.

Na bezpłatne porady onkologa, dermatologa, internisty oraz dietetyczki mogą liczyć pacjenci odwiedzający 2 lutego delegaturę NFZ w Rybniku. Będzie można także zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy we krwi oraz skonsultować z dermatologiem wygląd podejrzanych znamion. Specjaliści Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku będą udzielać porad w zakresie prewencji onkologicznej oraz orzecznictwa lekarskiego ZUS.

W Delegaturze w Bielsku-Białej będzie można spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia Amazonki oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej. Przedstawicieli bielskiej delegatury tego dnia będzie można spotkać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, Starostwie Powiatowym w Cieszynie i Starostwie Powiatowym w Żywcu. Pacjenci uzyskają informacje na temat profilaktyki nowotworów oraz możliwości zadbania o swoje zdrowie w ramach bezpłatnych badań.

W Sekcji Obsługi Ubezpieczonych w Katowicach pacjenci spotkają się z paniami z Klubu Śląskich Amazonek, które opowiedzą o swoich doświadczeniach i zachęcą kobiety do regularnego samobadania piersi. Informacji udzielać będą również przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

Pracownicy piekarskiej Delegatury odwiedzą Szpital Miejski w Piekarach Śląskich pw. św. Łukasza., aby opowiedzieć pacjentom o możliwościach korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Towarzyszyć im będzie koordynator diagnostyki i leczenia onkologicznego Szpitala Miejskiego, któremu będzie można zadać szczegółowe pytania dotyczące etapów leczenia onkologicznego.

Dzień później, w sobotę 3 lutego w godz. od 10.00 do 14.00 w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach odbędzie się Dzień Drzwi Otwartych. Tego dnia odwiedzający Instytut będą mogli skorzystać z konsultacji z lekarzem onkologiem, psychoonkologiem, neurologopedą, fizjoterapeutą, dietetykiem.

W stanowisku informacyjnym Śląskiego OW NFZ będzie można otrzymać login i hasło do Zintegrowanego Informatora Pacjenta oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz uzyskać informacje o bezpłatnych badaniach profilaktycznych. Panie będą mogły nauczyć się samobadania piersi na fantomie oraz skorzystać z badań mammograficznych w ramach "Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi", adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR