
Bezpłatne porady lekarzy i innych specjalistów, a także szczegółowe informacje na temat refundowanych przez NFZ badań profilaktycznych będą czekać w piątek i w sobotę (2 i 3 lutego) na mieszkańców woj. śląskiego.
Akcję w wielu miastach regionu współorganizują różne instytucje pod egidą śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
- 4 lutego obchodzimy XVIII Światowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji, już w piątek 2 lutego pracownicy naszego oddziału przypomną odwiedzającym Fundusz o możliwości skorzystania z programów profilaktycznych - poinformowała w czwartek rzeczniczka śląskiego NFZ Małgorzata Doros.
#niebojsiebadajsie to akcja prowadzona w piątek w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie wraz z NFZ, Sanepidem i Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego.
- Przypominamy, jakie badania profilaktyczne dla jakich grup pacjentów i w jakich odstępach czasu są refundowane przez NFZ. Mowa przede wszystkim o kolonoskopii, mammografii oraz cytologii - powiedziała rzeczniczka szpitala Anna Ginał.
Gościem specjalnym tegorocznych obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem w Częstochowie będzie Katarzyna Stachowicz - działaczka społeczna, która poddała się profilaktycznej mastektomii i rekonstrukcji piersi. Teraz jest twarzą kampanii społecznej, której celem jest uznanie zabiegu profilaktycznej, podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją jako świadczenia gwarantowanego, refundowanego przez NFZ dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1.
Na bezpłatne porady onkologa, dermatologa, internisty oraz dietetyczki mogą liczyć pacjenci odwiedzający 2 lutego delegaturę NFZ w Rybniku. Będzie można także zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy we krwi oraz skonsultować z dermatologiem wygląd podejrzanych znamion. Specjaliści Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku będą udzielać porad w zakresie prewencji onkologicznej oraz orzecznictwa lekarskiego ZUS.
W Delegaturze w Bielsku-Białej będzie można spotkać się z przedstawicielami Stowarzyszenia Amazonki oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bielsku-Białej. Przedstawicieli bielskiej delegatury tego dnia będzie można spotkać w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Bielsku-Białej, Starostwie Powiatowym w Cieszynie i Starostwie Powiatowym w Żywcu. Pacjenci uzyskają informacje na temat profilaktyki nowotworów oraz możliwości zadbania o swoje zdrowie w ramach bezpłatnych badań.
W Sekcji Obsługi Ubezpieczonych w Katowicach pacjenci spotkają się z paniami z Klubu Śląskich Amazonek, które opowiedzą o swoich doświadczeniach i zachęcą kobiety do regularnego samobadania piersi. Informacji udzielać będą również przedstawiciele Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.
Pracownicy piekarskiej Delegatury odwiedzą Szpital Miejski w Piekarach Śląskich pw. św. Łukasza., aby opowiedzieć pacjentom o możliwościach korzystania z bezpłatnych badań profilaktycznych. Towarzyszyć im będzie koordynator diagnostyki i leczenia onkologicznego Szpitala Miejskiego, któremu będzie można zadać szczegółowe pytania dotyczące etapów leczenia onkologicznego.
Dzień później, w sobotę 3 lutego w godz. od 10.00 do 14.00 w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach odbędzie się Dzień Drzwi Otwartych. Tego dnia odwiedzający Instytut będą mogli skorzystać z konsultacji z lekarzem onkologiem, psychoonkologiem, neurologopedą, fizjoterapeutą, dietetykiem.
W stanowisku informacyjnym Śląskiego OW NFZ będzie można otrzymać login i hasło do Zintegrowanego Informatora Pacjenta oraz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz uzyskać informacje o bezpłatnych badaniach profilaktycznych. Panie będą mogły nauczyć się samobadania piersi na fantomie oraz skorzystać z badań mammograficznych w ramach "Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi", adresowanego do kobiet w wieku 50-69 lat.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych