Smog: o 12-proc. wzrasta w szpitalach liczba chorych z zawałem, a o 16 proc. z udarem

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   13 marca 2017 09:25


Smog: o 12-proc. wzrasta w szpitalach liczba chorych z zawałem, a o 16 proc. z udarem Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Smog upośledza rozwój płuc u dzieci przed i po urodzeniu, zaostrza choroby przewlekłe, pogarszając komfort życia i skracając je - alarmowali w piątek (10 marca) lekarze podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.

Aneta Ciślak z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przytoczyła wyniki badania przeprowadzonego przez pracowników tej instytucji. Wskazują one, że w aglomeracji górnośląskiej podczas występowania smogu w szpitalach o 12-proc. wzrasta liczby chorych z zawałem, a o 16 proc. z udarem.

Jedna z głównych składowych zanieczyszczeń powietrza - pył zawieszony - powoduje spadek wentylacji i opóźnienie wzrostu płuc, nie tylko u dzieci, ale nawet u płodów w łonie matki - wskazał pulmonolog, wicedyrektor ds. medycznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Władysław Pierzchała.

- Im gorzej i wolniej rozwijają się płuca dziecka w łonie matki, tym szansa tego dziecka na długie życie jest mniejsza, a ryzyko zachorowania w przyszłości rośnie. To opóźnienie wzrostu płuc oznacza więc, że będziemy wcześniej umierać - stwierdzenie dramatyczne, ale prawdziwe - powiedział prof. Pierzchała.

Inna składowa zanieczyszczeń - tlenki azotu - powodują z kolei nadreaktywność oskrzeli, co może się przyczynić do rozwoju astmy oskrzelowej.

Prof. Jerzy Kozielski z Kliniki Chorób Płuc i Gruźlicy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podkreślił, że spadek wentylacji na skutek zwężenia oskrzeli doprowadza też do spadku ilości tlenu w pęcherzykach płucnych. To wpływa na powstanie nadciśnienia w krążeniu płucnym, którego efektem jest z kolei obciążenie pracy serca.

- Smog powoduje również zaostrzenia przewlekłych chorób płuc, a trzeba pamiętać, że 10 proc. dorosłych powyżej 40. roku życia ma przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, zaś astmę - 4 proc. dorosłych. Tymczasem wzrost stężenia ozonu powoduje u 30 proc. astmatyków świszczący oddech, a u 47 proc. - uczucie ciasnoty w klatce piersiowej. Smog powoduje więc istotny problem zdrowotny w skali naszego kraju, za którym idą nieobecności w szkole, w pracy - powiedział prof. Kozielski.

Smog to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka i niekorzystnych zjawisk naturalnych - znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody.

Rozpoczęty w czwartek (9 marca) w Katowicach trzydniowy Kongres Wyzwań Zdrowotnych to dwa dni debat eksperckich z udziałem kilku tysięcy gości oraz zaplanowany na sobotę (11 marca) dzień otwarty dla mieszkańców regionu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR