Smog w stolicy. Miasto apeluje do starszych by unikali dłuższego przebywania na zewnątrz

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   15 grudnia 2016 09:31


Smog w stolicy. Miasto apeluje do starszych by unikali dłuższego przebywania na zewnątrz Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z prognozowaną gorszą jakością powietrza, w czwartek (15 grudnia) mieszkańcy Warszawy będą mogli bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej - poinformował w środę wiceprezydent stolicy Michał Olszewski. Zaapelował też, aby w czwartek warszawiacy pozostawili samochody w domu.

Olszewski powiedział dziennikarzom, że w środę ratusz otrzymał "niepokojącą" informację od Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który prognozuje, że w czwartek w godzinach popołudniowych i wieczornych pogorszy się jakość powietrza.

Wiceprezydent wyjaśnił, że ta "sytuacja ma związek nie tyle ze wzmożoną ilością zanieczyszczeń, które trafią do powietrza, ile z sytuacją atmosferyczną". Zgodnie z informacjami uzyskanymi w WIOŚ, prognozowane wysokie stężenia są spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru.

Olszewski zaapelował do warszawiaków, żeby w czwartek pozostawili samochody w domu. Według niego przyczyni się to do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście.

- Zachęcamy mieszkańców do skorzystania z transportu miejskiego, głównie dlatego, żeby nie dociążać sytuacji, która może się nam jutro skumulować - podkreślił Olszewski. Wyjaśnił, że mieszkańcy będą mogli za darmo skorzystać ze środków transportu ZTM. Zwrócił uwagę, że oferta miasta nie obejmie Kolei Mazowieckich.

Władze Warszawy apelują także o powstrzymanie się od palenia w kominkach. Olszewski wskazał, że osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz.

Ratusz przypomina, że obowiązuje całkowity zakaz opalania domowych pieców śmieciami i odpadami. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR