Sól bardziej szkodliwa od cukru? Jaka jest bezpieczna dawka?

ZDROWIE

Autor: JW, IŻŻ/Rynek Seniora   12 września 2016 08:45


Sól bardziej szkodliwa od cukru? Jaka jest bezpieczna dawka? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia alarmują, by ograniczyć spożycie soli, gdyż jest ona bardzo szkodliwa - jej nadmiar zwiększa m.in. ryzyko nadciśnienia, zawału, udaru, nowotworu żołądka czy osteoporozy, a najnowsze badania wskazują, że sprzyja też demencji. Od 18 grudnia 2016 r. ograniczenie soli w jadłospisie będzie łatwiejsze - producenci żywności będą musieli uwzględniać ją na etykietach.

Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) od lat apeluje do Polaków o ograniczenie spożycia soli (chlorku sodu) do maksymalnie 5 g dziennie w przypadku osoby dorosłej (jedna płaska łyżeczka do herbaty), a w przypadku dzieci i młodzieży do 1,9 g - 3,75 g dziennie. Dlaczego to takie ważne?

Cały wachlarz chorób
Nadmierne spożycie soli znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób i powikłań, takich jak: nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca, nowotwór żołądka, kamica nerkowa czy osteoporoza. To jednak nie wszystko.

- Z najnowszych doniesień naukowych wynika, że sól spożywana w nadmiarze znacząco przyczynia się także do rozwoju otyłości, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Ponadto, okazuje się, że sól jest też istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób degeneracyjnych układu nerwowego, w tym m.in. mikro-uszkodzeń mózgu oraz otępienia (demencji), skutkujących znacznym obniżeniem sprawności umysłowej - ostrzega prof. Mirosław Jarosz, dyrektor IŻŻ.

Niestety, z badań statystycznych i szacunków wynika, że Polacy wciąż spożywają średnio dwa, trzy razy więcej soli (10-15 g na osobę dziennie) niż wynosi bezpieczny poziom. Nie chodzi tu jednak tylko o sól widoczną dla oka, którą sami dodajemy do potraw poprzez ich solenie, ale także tę niewidoczną, znajdującą się w gotowych produktach spożywczych, które kupujemy.

Ważne zmiany od 13 grudnia
W związku z licznymi zagrożeniami dla zdrowia publicznego związanymi z nadmiernym spożyciem soli Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Komisja Europejska, a także sam przemysł spożywczy próbują na różne sposoby walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem. Jedną z form, zastosowaną przez Unię Europejską, są zmiany prawne dotyczące informacji umieszczanych na opakowaniach produktów spożywczych.

- Zgodnie z nowymi przepisami, od 13 grudnia 2016 r., podawanie zawartości soli w produktach spożywczych na ich opakowaniach będzie obowiązkowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki temu konsumenci zyskają możliwość dokonywania bardziej świadomych wyborów żywieniowych, w tym m.in. możliwość kontroli nad ilością spożywanej soli - podkreśla dr Katarzyna Stoś, zastępca dyrektora IŻŻ.

Obecnie producenci nie zawsze podają zawartość soli na opakowaniu produktu. Zdarza się, że zamiast tego podają zawartość sodu. Warto więc wiedzieć, że 1 g sodu (Na) odpowiada 2,5 g soli (NaCl). 

Najwięcej soli (21,52 - 70,84 g NaCl w 100 g) jest w przyprawach warzywnych z jej dodatkiem (kostki rosołowe, tzw. przyprawy uniwersalne w proszku), dużo zawierają jej także przetwory warzywne, takie jak ketchup, ogórki kwaszone czy warzywa konserwowe (0,08 - 6,00 g), ser topiony i feta (2,10 - 2,75 g), wędliny (1,75 - 3,89 g), chipsy (1,73 - 2,15 g), a nawet pieczywo (0,32 - 1,78 g).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR