Sopot: 100-latkowie mieli płuca młodsze o 30 lat
Autor: RZX/Rynek Seniora   01 sierpnia 2017 09:26

W Sopocie (Pomorskie) pod koniec lipca pojawili się organizatorzy kampanii Płuca Polski, by dać szansę sprawdzenia kondycji swoich płuc mieszkańcom i turystom. Skorzystało z tego aż 160 osób, a w nich było dwóch 100-letnich mężczyzn, których płuca, jak się okazało, były od nich aż o 30 lat młodsze.

Wśród tej licznej grupy na badaniach pojawiło się dwóch mężczyzn, którzy ukończyli 100 lat. Po badaniu okazało się, że ich płuca mogą być przykładem dla innych - panowie mieli płuca o ponad 30 lat młodsze niż wiek metrykalny.

Osoby przebywające przy sopockim molo miały także okazję skorzystać z POChP Skanera. To bezpłatne narzędzie internetowe, które pozwala ocenić wstępne ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wystarczy odpowiedzieć na kilka prostych pytań przygotowanych przez pulmonologów.

- Dzięki wydarzeniom takim jak w Sopocie, staramy się zwiększać świadomość społeczeństwa na temat chorób, które są tzw. „cichymi zabójcami”. Jedną z takich chorób jest POChP. 75% chorych nawet nie wie, że cierpi na to schorzenie, dlatego cieszymy się, że tak dużo osób poddało się badaniom spirometrycznym podczas akcji. Przebadani uzyskali odpowiedzi na nurtujące ich pytania w zakresie zdrowia płuc czy ich profilaktyki. Wiele z nich pierwszy raz usłyszało o POChP i dowiedziało się, że mogą należeć do grupy ryzyka zachorowania - komentuje prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, ekspert kampanii Płuca Polski, Kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR