Specjaliści: chorobom serca można zapobiec w większości przypadków

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   31 sierpnia 2015 09:13


Specjaliści: chorobom serca można zapobiec w większości przypadków Najważniejszym elementem stylu życia mającym wpływ na ryzyko chorób serca jest palenie papierosów. Fot. Shutterstock

Chorobom serca można by zapobiec w ponad 80 proc. przypadków, dzięki modyfikacji stylu życia - podkreślali eksperci podczas kongresu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC).

Ich zdaniem dowodzą tego również prace zaprezentowane na tym największym i najważniejszym spotkaniu kardiologicznym na świecie, które odbywa się w dniach 29 sierpnia - 2 września w Londynie.

Prewencja chorób układu krążenia jest o tyle ważna, że w większości krajów Europy stanowią one wciąż główną przyczynę zgonów, tylko w kilku wyprzedziły je ostatnio choroby nowotworowe.

Po pierwsze, nie palić
- Najważniejszym elementem stylu życia mającym wpływ na ryzyko chorób układu krążenia, zwłaszcza zawału serca, jest palenie papierosów. Jeśli osoby palące zrywają z nałogiem, to już po trzech miesiącach ryzyko choroby serca spada u nich o 60 proc. - powiedział prof. Jose Ramon Gonzalez Juanatey, prezes Hiszpańskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Wśród innych głównych czynników ryzyka specjalista wymienił regularną aktywność fizyczną, utrzymywania prawidłowej masy ciała i dietę, bogatą w warzywa, świeże owoce, ryby, zdrowe tłuszcze. Na przykład badanie hiszpańskie opublikowane w 2014 r. w piśmie "New England Journal of Medicine" wykazało, że dieta wzbogacona o tłuszcze z oliwy z oliwek i orzechów ma związek z niższym o 30 proc. ryzykiem choroby serca - przypomniał kardiolog.

Przedstawiona w Londynie praca japońskich naukowców pod kierunkiem dr. Toru Shirakawy z Uniwersytetu w Osace w Japonii potwierdza, że długotrwałe siedzenie w ciągu dnia jest złe dla zdrowia, zwiększa bowiem ryzyko zgonu z powodu zatorowości płucnej. Jest to schorzenie spowodowane przeważnie przez skrzeplinę, która pochodzi z żył głębokich w nogach, przedostaje się do płuc i tam zamyka światło naczynia krwionośnego.

Narażone są na nie szczególne osoby unieruchomione przez dłuższy czas, np. po operacji, czy w czasie dłuższej podróży samolotem w niewygodnej pozycji. Dlatego zatorowość płucną określa się często jako zespół klasy ekonomicznej. Objawia się ona nagłym bólem w klatce piersiowej i dusznością. Może szybko doprowadzić do zgonu.

Śmiertelnie groźne oglądanie telewizji
Wykorzystane w najnowszej pracy dane zbierano przez ok. 18 lat wśród ponad 86 tys. osób w wieku od 40 do 79 lat (w ramach wieloletniego studium o akronimie JACC). Analiza wykazała, że osoby, które oglądały TV przez co najmniej 5 godzin dziennie były dwukrotnie bardziej narażone na zgon z powodu zatorowości płucnej w porównaniu z grupą, która na oglądaniu TV spędzała mniej niż 2,5 godziny dziennie.

Jednak w grupie osób młodszych, w wieku 40-59 lat ryzyko to było wyższe aż sześciokrotnie. W tej samej grupie wiekowej oglądanie TV od 2,5 do 5 godzin dziennie zwiększało ryzyko zgonu z powodu zatorowości płucnej trzy razy.

- Wyniki naszych badań można częściowo tłumaczyć długim unieruchomieniem nóg podczas oglądania TV - powiedział dr Shirakawa prezentujący wyniki na konferencji prasowej. Przypomniał, że wcześniej powiązano długie granie na komputerze z ryzykiem zgonu z powodu zatorowości płucnej. Jego zdaniem, aby zapobiec fatalnym konsekwencjom dłuższego siedzenia powinno się regularnie robić przerwy, wstawać i spacerować. Ważne jest także regularne uzupełnianie płynów, by uniknąć odwodnienia.

Kontrowersyjny składnik diety
Jednym ze składników diety, których wpływ na układ krążenia budzi najwięcej kontrowersji jest kawa. Obecnie przyjmuje się, że nie szkodzi ona osobom zdrowym. W Londynie zaprezentowano wyniki trwającego 12 lat badania naukowców ze szpitala w San Daniele del Friuli (prowincja Udine) we Włoszech, które wykazało, że picie dużych ilości kawy ma związek z wyższym ryzykiem zawałów serca u młodych osób w wieku 18-45 lat z łagodnym nadciśnieniem tętniczym.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR