Specjaliści o leczeniu laserem nietrzymania moczu: "metoda niesprawdzona, wątpliwie skuteczna"

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   06 grudnia 2016 11:40


Specjaliści o leczeniu laserem nietrzymania moczu: "metoda niesprawdzona, wątpliwie skuteczna" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne nie zaleca leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem lasera, uznając tę metodę za "eksperymentalną, niesprawdzoną, wątpliwie skuteczną i możliwie obarczoną późnymi powikłaniami".

Zdaniem części lekarzy eksperymentalna metoda leczenia nietrzymania moczu z użyciem lasera ma wątpliwą skuteczność. Dlatego ostrzegają przed jej stosowaniem. Tylko w Krakowie oferuje ją kilkanaście ośrodków.

W zależności od placówki, ceny za zabieg laserem zaczynają się od 1,1 tys. zł, a kończą nawet na 4 tys. za serię. Zdaniem tych, którzy oferują zabiegi, są one bezinwazyjne i nie niosą ryzyka wystąpienia powikłań, tak częstych w przypadku operacji.

Odmiennie laserową terapię ocenia część lekarzy. Ostrzegają oni: "(...) Polskie Towarzystwo Uroginekologiczne nie zaleca i nie popiera leczenia nietrzymania moczu i obniżenia narządów miednicy mniejszej z użyciem lasera, uznając tę metodę za eksperymentalną, niesprawdzoną, wątpliwie skuteczną i możliwie obarczoną późnymi powikłaniami".

Prof. Piotr Chłosta, prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego, wyjaśnia w Gazecie Wyborczej, że w wytycznych europejskich i światowych z 2016 r., którymi kierują się urolodzy w Polsce, nie ma mowy o leczeniu laserem wysiłkowego nietrzymania moczu, a to oznacza, że te laserowe metody nie są uznawane przez urologów jako warte polecenia i stosowania.

Zdaniem ginekologów najwięcej informacji o zaletach terapii można znaleźć w czasopiśmie "Journal of the Laser and Health Academy". To jednak pismo wydawane przez The Laser and Health Academy ze Słowenii - organizację założoną przez słoweńskiego producenta laserów.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR