Specjaliści: POChP często mylona z objawami wieku podeszłego
Autor: PAP/Rynek Seniora   14 lipca 2016 08:55

Człowiekowi choremu na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP) często brakuje powietrza, z tego powodu wiele osób myli objawy tego schorzenia z dolegliwościami podeszłego wieku - powiedział pulmonolog prof. Adam Antczak.

Duszność, szczególnie podczas wysiłku fizycznego, jest oprócz kaszlu jednym z głównych objawów przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Jednak wciąż mało osób wie o tym schorzeniu.

To nie starość
Duszność bardziej kojarzona jest z niewydolnością serca i brakiem kondycji, która pogarsza się wraz z wiekiem. Tymczasem może ona występować podczas zwykłych czynności, takich jak wchodzenie po schodach, mycie się oraz ubieranie.

- Wiele osób, które mają stwierdzoną POChP, mówi, że wydawało się im, że się zestarzały. Brak specyficznych objawów utrudnia dotarcie do lekarza i opóźnia właściwe rozpoznanie choroby. Co więcej, dolegliwości te są już obecne we wczesnych stadiach choroby. Oznacza to, że nie trzeba mieć zaawansowanej choroby, żeby odczuwać jej objawy - podkreśla kierownik Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Adam Antczak.

POChP mimo licznych kampanii edukacyjnych jest wciąż słabo rozpoznawalna. Według prezesa Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP dr Piotra Dąbrowieckiego, w Polsce cierpi na nią około 2 mln Polaków, ale tylko u 400 tys. została dotąd wykryta. A jest to najczęstsza choroba płuc u osób po 40. roku życia (u osób młodszych, przed czterdziestką, dominują alergie i astma).

Ratunkiem spirometria
Wczesne wykrycie POChP ma kluczowe znacznie dla powodzenia leczenia. Nie można tej choroby wyleczyć ani cofnąć. - Leczenie POChP oznacza przede wszystkim zatrzymanie postępu choroby i poprawienie jakości życia - podkreśla prof. Antczak.

Dr Dąbrowiecki uważa, że schorzenie to zniszczy chorego, jeśli nie zostanie w porę wykryte i nie będzie odpowiednio leczone. Średnio skraca życie o 10-15 lat i skazuje chorego na cierpienia powodowane dusznością i kaszlem przy najmniejszym nawet wysiłku.

- Niestety, chorzy błędnie oceniają swój stan zdrowia, 40 proc. osób z ciężką dusznością sądzi, że jest ona jedynie lekka lub co najwyżej umiarkowana - zwraca uwagę dr Dąbrowiecki. Najlepszym sposobem na wykrycie POChP jest zatem badanie spirometryczne. Ocenia ono objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w płucach i oskrzelach w różnych fazach oddychania.

Zdaniem prof. Antczaka odpowiednie leczenie zmniejsza u chorego duszność i łagodzi kaszel, lepiej toleruje on wysiłek i ma mniej zaostrzeń choroby, co przekłada się na lepszą jakość życia. - Niektóre leki mogą nawet wydłużyć życie pacjenta. Trzeba mieć jednak świadomość, że uszkodzone płuca i utrata wentylacji są nieodwracalne - podkreśla.

Mimo wszystko aktywność fizyczna
Poza leczeniem farmakologicznym ważna jest aktywność fizyczna. - Należy zachęcać chorych do codziennego umiarkowanego wysiłku, co zapewnia lepszą jakość życia i może je wydłużyć - uważa prof. Antczak. Jego zdaniem, nawet kiedy pacjent się dusi i bardzo źle toleruje wysiłek, powinien się starać podejmować aktywność fizyczną.

- Najważniejsze jest jednak rzucenie palenia papierosów, bo to dym papierosowy odpowiada za 90 proc. przypadków zachorowań na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - podkreśla prof. Antczak. Nikotynizm jest głównym czynnikiem ryzyka tej choroby i od zerwania z tym nałogiem powinno rozpoczynać się leczenie. Najlepiej, gdy palaczowi uda się pozbyć nałogu jeszcze przed 40. rokiem życia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.