Specjaliści: zawał serca i udar mózgu mogą być skutkami niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   21 czerwca 2017 09:39


Specjaliści: zawał serca i udar mózgu mogą być skutkami niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy Diabetycy dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe narażeni są na zawał serca i udar mózgu. Fot. Victor/Flickr.com (CC BY 2.0)

Leczenie cukrzycy polega głównie na zapobieganiu jej powikłaniom, bo to poprawia stan zdrowia chorych i przedłuża im życie - powiedzieli we wtorek (20 czerwca) eksperci z okazji otwarcia w Sejmie RP wystawy „Rzucamy wyzwanie cukrzycy. Walczymy o dłuższe życie z cukrzycą”.

Organizatorem wystawy jest Parlamentarny Zespół ds. Cukrzycy oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Patronat nad ekspozycją objęli: Marszałek Sejmu RP, Polskie Towarzystwo Diabetologiczne i Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Ekspozycja potrwa do 23 czerwca 2017 r.

Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii CSK MSWiA w Warszawie prof. Edward Franek powiedział, że choć liczba chorych na cukrzycę rośnie, to świadomość powikłań tej choroby nawet wśród diabetyków jest wciąż niska.

Z sondażu jaki przeprowadzono w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej "Dłuższe Życie z Cukrzycą" wynika, że zaledwie 5 proc. pacjentów z tą chorobą jest świadomych, że zawał serca i udar mózgu mogą być powikłaniami niewłaściwie kontrolowanej cukrzycy. Tymczasem przyczyną dwóch trzecich zgonów chorych na cukrzycę na świecie są choroby układu sercowo-naczyniowego.

W badaniu od marca do maja 2017 wzięło udział 604 pacjentów z cukrzycą typu 2, którzy wypełniali anonimowe ankiety. U 35 proc. diabetyków, którzy wzięli udział w sondażu, cukrzyca typu 2 została zdiagnozowana przypadkowo w trakcie rutynowych badań w przychodni.

Jedna czwarta (26 proc.) uczestników badania stwierdziła, że diagnozę cukrzycy usłyszała po tym, jak zgłosiła się z objawami do lekarza rodzinnego, a ten skierował ich na badanie poziomu cukru we krwi. Wielokrotnie też cukrzyca była wykrywana dopiero na oddziale kardiologicznym, na późnym etapie zaawansowanych powikłań.

W Polsce na cukrzycę cierpi około 3 mln osób, z czego 80 proc. to pacjenci z cukrzycą typu 2. Ponad 5 mln Polaków ma zdiagnozowany stan przedcukrzycowy.

- Niestety, co druga osoba chora na cukrzycę umiera przed 60. rokiem życia, a główną przyczyną ich zgonów są choroby sercowo-naczyniowe - mówiła podczas otwarcia wystawy prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Anna Śliwińska. Niepokojące jest, że na cukrzycę typu 2 coraz częściej chorują dzieci i młodzież.

Z danych przedstawionych na wystawie wynika, że najczęstsze powikłania sercowo-naczyniowe cukrzycy to nadciśnienie tętnicze (u 73,8 proc. chorych), choroba niedokrwienna serca (32,8 proc.) oraz zawał mięśnia sercowego (25,5 proc.). Około 5 proc. chorych na cukrzycę typu 2 doznaje udaru mózgu.

Diabetycy dwukrotnie bardziej niż osoby zdrowe narażeni są na zawał serca i udar mózgu, retinopatię cukrzycową (utrata wzroku), nefropatię (niewydolność nerek), neuropatię (zapalenie nerwów obwodowych) i stopę cukrzycową.

Prof. Frank zapewnił jednak, że współczesna medycyna pozwala na indywidualizację terapii i dysponuje skutecznymi metodami kontroli cukrzycy. Chorobę tę trzeba jednak jak najwcześniej wykryć, zanim rozwiną się powikłania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR