Specjalista czy lekarz rodzinny? Spór o to, kto powinien prowadzić pacjenta w opiece koordynowanej
Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   28 października 2016 10:15

Choć opieka koordynowana może pomóc zarówno Funduszowi, jak i - w sensie zdrowotnym - samym pacjentom, jej kształt nadal jest niesprecyzowany. Nie tylko decydenci, ale też i sami eksperci z obszaru ochrony zdrowia nie zawsze mają jej spójną wizję.

O tym, kto powinien być opiekunem pacjenta w opiece koordynowanej, rozmawiali w czwartek (27 października) eksperci na XII Forum Rynku Zdrowia. Choć niewątpliwym sukcesem tak pojętej opieki jest jej popieranie przez szerokie grono decydentów i uczestników systemu ochrony zdrowia, to już pytanie o to, kto powinien stanowić jej rdzeń, rodzi wiele sprzecznych odpowiedzi.

Koordynator to specjalista
To, jak rozumie definicję koordynatora w opiece koordynowanej, wyjaśniła prof. Alicja Chybicka, posłanka PO, członkini sejmowej komisji zdrowia i kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu.

- Koordynator to ktoś, kto zajmuje się leczeniem danej grupy chorób w możliwie najlepszy sposób. To osoba, która w danym zakresie jest najlepiej wykształcona. A zatem onkolog - to koordynator z onkologii, endokrynolog - z endokrynologii, diabetolog - z diabetologii itd. - mówiła.

- Koordynatorem nie może być lekarz rodzinny, jak to jest proponowane przez gro ekspertów - zaznaczyła.

- Koordynowana opieka poszczególnych schorzeń absolutnie nie może być w dzisiejszych czasach realizowana przez lekarzy rodzinnych. Postęp medycyny jest tak ogromny, ze w tej chwili z prawidłowym poprowadzeniem pacjenta ma problem np. onkolog. Jak lekarz rodzinny ma zrobić koordynowany plan postępowania w takiej czy innej chorobie? - kontynuowała.

Z wizją prof. Chybickiej nie zgodził się prof. Zbigniew Gaciong, konsultant krajowy w dz. hipertensjologii i kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Lekarz rodzinny jako opiekun pacjenta
- Na pytanie, kto na tej ścieżce będzie prowadził pacjenta, w wielu krajach już dawno odpowiedziano. Oczywiście lekarz rodzinny nie będzie ekspertem w wielu dziedzinach, ale z drugiej strony ponad 80 proc. pacjentów na świecie korzysta wyłącznie z pomocy lekarzy rodzinnych i nie są to kraje, w których medycyna stoi na poziomie niższym niż u nas - dowodził ekspert.

Dodał, że bardziej właściwą nazwą dla koordynatora jest pojęcie opiekun pacjenta. Powinien on mieć odpowiednie uprawnienia i możliwość korzystania z pomocy specjalistów.

- Całkowicie się nie zgadzam z tym, że lekarz rodzinny nie ma możliwości koordynowania opieki nad pacjentem, który wymaga opieki specjalistycznej. Opiekę koordynowaną rozumiem bardziej jako opiekę kierowaną, w której kieruje się pacjenta w takie miejsca, w których uzyska pomoc -  tłumaczył z kolei Tomasz Zieliński, wiceprezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych.

Podkreślił, że pacjent - mimo leczenia specjalistycznego - finalnie i tak wraca do lekarza rodzinnego i to on musi mu odpowiadać na szereg pytań, wątpliwości, prowadzić pacjenta przez meandry systemu.

- Lekarz rodzinny nie ma może specjalistycznej wiedzy o chorobach, ale doskonale zna swoich pacjentów. Lekarzem "kierującym" może być tylko lekarz rodzinny. Ale koordynować nie powinien sam. Najlepiej, gdyby był to zespół podstawowej opieki zdrowotnej, w którym jest - oprócz lekarza rodzinnego - także pielęgniarka, położna, pielęgniarka opieki długoterminowej, pracownik opieki społecznej. Celem lekarza rodzinnego i takiego zespołu nie powinno być jednak "wspaniałe" leczenie chorych, tylko niedopuszczenie do choroby - podsumował Tomasz Zieliński. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR