
Za ponad 80 proc. przypadków zapalenia zatok odpowiada zwykłe przeziębienie. W leczeniu i profilaktyce zapalenia zatok można zastosować kilka metod. Są wśród nich zarówno te zalecone przez lekarza, jak i domowe.
Przy ostrym zapaleniu zatok lekarz może zalecić środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, płukanie nosa solą fizjologiczną, krople do nosa o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne czy inhalacje z olejkami eterycznymi.
Przy przewlekłym zapaleniu zatok pomogą: płukanie nozdrzy roztworem chlorku sodu, przeciwzapalne glikokortykosteroidy w kroplach i doustne antybiotyki.
Zarówno przy ostrym, jak i przewlekłym zapaleniu zatok stosuje się tzw. balonikowanie. W chorej zatoce zostaje umieszczony specjalny balonik. Jego napompowanie powoduje, że udrażnia się zablokowane ujście zatoki. Następnie balonik zostaje usunięty.
Jak podpowiada interia.pl, skuteczne na ostre i przewlekłe stany zapalne jest płukanie zatok za pomocą tzw. hydrodebridera. Specjalista wprowadza przez jamy nosowe do zatok specjalne końcówki i wypłukuje chorobotwórcze drobnoustroje. Zabieg skraca czas choroby, łagodzi dolegliwości i zapobiega nawrotom.
Jeśli chodzi o domowe sposoby na unikanie problemów z zatokami, ważne jest, by jesienią i zimą nosić ciepłe nakrycie głowy. Gdy zamierzamy wyjść z ciepłego pomieszczenia na mróz i wiatr, warto zrobić po drodze "przystanek", by przyzwyczaić śluzówkę nosa i zatok do niższej temperatury.
Dobrze jest też raz w tygodniu (najlepiej wieczorem) przez 10-15 min robić ziołową inhalację (na litr wrzątku 3 krople olejku z sosny).
Więcej: www.kobieta.interia.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych