Specjalna gra na urządzenia mobilne pomoże walczyć z demencją

ZDROWIE

Autor: Jacek Wykowski/Rynek Seniora   05 maja 2016 08:38


Specjalna gra na urządzenia mobilne pomoże walczyć z demencją Gra Sea Hero Quest ma gromadzić dane o orientacji przestrzennej i pomagać we wczesnym diagnozowaniu demencji. Fot. Noodles and Beef/Flickr.com (CC BY 2.0)

Sea Hero Quest to pierwsza, darmowa gra na smartfony i tablety, która pozwala współtworzyć największą na świecie bazę generowaną społecznościowo i gromadzącą dane pod kątem orientacji w przestrzeni. Ma to być jeden z kluczowych elementów pomagających w opracowaniu nowych testów diagnozujących demencję i jej przyczyny.

Projektem kierowała firma Saatchi & Saatchi London we współpracy z organizacją charytatywną Alzheimer’s Research, a także z University College London, University of East Anglia oraz studiem produkującym gry - Glitchers.

Gra lepsza niż laboratorium?
Każde dwie minuty grania w Sea Hero Quest to równowartość pięciu godzin poświęconych na badania w laboratorium. Jeśli sto tysięcy ludzi przeznaczy zaledwie dwie minuty na grę, wygenerują materiał wart więcej niż 50 lat badań i eksperymentów naukowych - twierdzą twórcy.

Poszczególne elementy projektu Sea Hero Quest opracowywali wspólnie projektanci gier i naukowcy. Dzięki temu można przełożyć każdą sekundę rozgrywki, polegającej na poruszaniu się po labiryncie wysp i gór lodowych, na wartościowe dane naukowe.

Aplikacja ma pomóc naukowcom przygotować testy diagnostyczne pozwalające na rozpoznanie demencji we wczesnym stadium. Zaprojektowano ją w celu dokładnego zrozumienia mechanizmów poruszania się w przestrzeni i kontrolujących ten proces aspektów ludzkiego mózgu.

Informacja to podstawa
Zbudowanie globalnego zbioru danych dotyczących ludzkiej orientacji w przestrzeni jest jednym z kluczowych elementów przybliżających do stworzenia nowych testów diagnostycznych czynników powodujących demencję. Obecnie testowane są nowe leki na alzheimera - choroby, która bardzo często stanowi przyczynę demencji starczej. Jeśli nowe preparaty przejdą testy pomyślnie, jedyną barierą w ich efektywnym stosowaniu pozostanie problem z odpowiednio wczesną diagnozą.

Wszystkie dane gromadzone w ramach obserwacji rozgrywek mają być zanonimizowane i bezpiecznie przechowywane w centrum danych T-Systems w Niemczech. Dzięki temu działania będą zgodne z niemieckimi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa danych, które są jednymi z najsurowszych w Europie.

Sea Hero Quest jest dostępna dla systemów iOS i Android. 

Według danych raportu The Global Impact of Dementia (2013-2050) do roku 2050 demencja dotknie 135 mln ludzi na całym świecie. Jednym z jej pierwszych objawów jest problem z orientacją przestrzenną, polegający na utracie zdolności sprawnego poruszania się nawet po dobrze znanych miejscach i trasach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.