Śpiewanie poprawia sprawność osób chorych na parkinsona

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   08 listopada 2018 09:47


Śpiewanie poprawia sprawność osób chorych na parkinsona Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Śpiewanie może poprawiać funkcje motoryczne i redukować poziom stresu u osób cierpiących na chorobę Parkinsona - informują naukowcy z Iowa State University. Ich wnioski zostały zaprezentowane podczas zjazdu Society for Neuroscience, który odbył się w San Diego w dn. 3-7 listopada br.

Autorzy prowadzili badania w grupie 17 osób chorych na parkinsona, które uczestniczyły w spotkaniach terapeutycznej grupy wokalnej. W grupie tej regularnie mierzono tętno, poziom kortyzolu oraz ciśnienie tętnicze. Przeprowadzano także wywiady dotyczące uczuć smutku, lęku, radości czy złości. Dane zbierano przed i po godzinnych sesjach terapeutycznych.

Okazało się, że wszystkie parametry dotyczące wpływu stresu po godzinie śpiewania ulegały poprawie. Zmniejszał się także subiektywnie odczuwany poziom lęku i smutku. Zaobserwowano ponadto, że po zajęciach poprawiała się sprawność ruchowa badanych.

- Poprawa była widoczna każdego tygodnia, gdy uczestnicy wychodzili z zajęć. Mieli więcej wigoru oraz lepszy nastrój. Niektóre z obszarów, w których zachodziła poprawa, takich jak poruszanie palcami czy chodzenie, nie zawsze reagują od razu na przyjmowane leki. Dzięki śpiewaniu następuje jednak widoczna poprawa - mówi prowadząca badania Elizabeth Stegemöller.

Pragnąc poznać przyczyny pozytywnego wpływu śpiewania, naukowcy prowadzą obecnie badania nad poziomem oksytocyny we krwi uczestników. Podejrzewają, że poziom tego hormonu (związanego z tworzeniem więzi międzyludzkich), a także poziom stanu zapalnego i neuroplastyczności mogą pomóc wyjaśnić korzyści płynące ze śpiewania.

Wcześniej przeprowadzone analizy wskazywały, że śpiewanie poprawia u pacjentów pracę układu oddechowego oraz mięśni odpowiedzialnych za przełykanie.

Przewiduje się, że zachorowalność na chorobę Parkinsona podwoi się w ciągu kolejnych 20 lat. Śpiewanie może stanowić łatwo dostępną, tanią i skuteczną metodę poprawy jakości życia pacjentów - komentują badacze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR