Sport dla starszych: chodzenie z kijkami lepsze od spacerów i biegania?

ZDROWIE

Autor: JW/Rynek Seniora   24 sierpnia 2016 10:38


Sport dla starszych: chodzenie z kijkami lepsze od spacerów i biegania? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ze względu na minimalne ryzyko przeciążenia oraz stabilność, którą dają kijki, nordic walking jest szczególnie polecany dla ludzi starszych lub osób otyłych. Marsz z kijkami nie wymaga też dużych nakładów finansowych, a w stosunku do zwykłego spaceru wydatkowanie energii jest o ok. 40 proc. większe.

Nordic walking to marsz ze specjalnie zaprojektowanymi kijami. Szacuje się, że uprawiają go już trzy miliony Polaków. Swoje zamiłowanie do „kijków” podkreślają w wywiadach m.in. prezenterka telewizyjna Agata Młynarska, znana trenerka fitnessu i gimnastyki artystycznej Mariola Bojarska-Ferenc i była pierwsza dama Jolanta Kwaśniewska. Propagatorką tej dyscypliny sportu jest także mistrzyni i multimedalistki olimpijska - Justyna Kowalczyk.

- Moim celem jest aktywizowanie Polaków we wszystkich przedziałach wiekowych. Wspólnie z Polską Federacją Nordic Walking i Akademią Zdrowia Santandera staram się popularyzować nordic walking jako bezpieczną formę aktywnego wypoczynku, korzystną dla naszego zdrowia - mówi Justyna Kowalczyk.

400 kcal w godzinę
W odróżnieniu od zwykłego spaceru, nordic walking angażuje duże grupy mięśni, zarówno dolnej, jak i górnej połowy ciała. Ze względu na minimalne ryzyko przeciążenia oraz stabilność, którą dają kijki, nordic walking jest polecany dla ludzi starszych, osób otyłych lub borykających się z innymi problemami zdrowotnymi. Może być uprawiany przez cierpiących na astmę, cukrzycę, osteoporozę, zapalenie stawów, chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, obrzęk limfatyczny, chorobę wieńcową lub reumatyzm.

Jedynym bezwzględnym przeciwwskazaniem są ostre stany zapalne lub uszkodzenia aparatu ruchu (złamania, zwichnięcia). Przed rozpoczęciem treningów warto oczywiście zasięgnąć porady lekarskiej.

Czytaj też: Cztery czynniki, które zmniejszają ryzyko niewydolności serca

Badania wykazały, że regularne chodzenie z kijkami poprawia pracę układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, zwiększa ruchomość stawów, redukuje nadciśnienie oraz obniża poziomu cukru i cholesterolu we krwi. Trening nordic walking spowalnia procesy starzenia, eliminuje stres oraz uczucie sztywności karku i barków, przez co jest szczególnie polecany osobom z siedzącym trybem życia.

Godzinny trening nordic walking to wydatek energetyczny rzędu 400 kcal na godzinę, czyli o ok. 40 proc. więcej w stosunku do zwykłego marszu. Jednocześnie, przy zachowaniu właściwej techniki chodu, obciążenie stawów jest o 30 proc. mniejsze w porównaniu z joggingiem.

W Niemczech rosnącą popularnością cieszy się mental nordic walking - spacer z kijkami połączony z rozwiązywaniem rebusów i gier, który skutecznie zapobiega starczej demencji.

Kijki coraz popularniejsze w centrach i klubach seniorów
Do ćwiczeń bardzo dobrze mobilizują regularne spotkania w grupie, a nordic walking zdecydowanie nadaje się do wspólnych treningów. Kursy tej dyscypliny znajdują się w ofercie klubów i centrów seniora w całej Polsce. Ich celem jest nie tylko uprawianie sportu i poprawa stanu zdrowia, ale również integracja uczestników i miłe spędzenie czasu.

Co ważne, profesjonalnie prowadzone, grupowe zajęcia nordic walking wcale nie muszą być płatne. Szansę na trening z kijkami w te wakacje stworzyła Akademia Zdrowia Santandera pod patronatem Justyny Kowalczyk. Otwarte dla wszystkich, bezpłatne zajęcia prowadzone przez instruktorów z Polskiej Federacji Nordic Walking odbywają się co tydzień w 15 miejscowościach. Cykl potrwa do 10 września.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR