
Badania przeprowadzone w USA oraz Skandynawii wykazały, że regularna gra w brydża zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera o ponad 75 proc. - przypomina Marek Małysa, członek zarządu Polskiego Związku Brydża Sportowego. We Wrocławiu trwa właśnie olimpiada brydżowa, w której rozgrywki prowadzą także seniorzy.
Jak pisze "Rzeczpospolita", olimpiada we Wrocławiu jest dobrą okazją, by przypomnieć, że regularna aktywność umysłu, także taka jak brydż, jest najlepszą profilaktyką chroniącą przed zmianami typu demencyjnego.
Obiecujące wnioski naukowców dot. dużej roli gry w brydża w profilaktyce alzheimera stały się podstawą programu „Brydż 60+", zainicjowanego w 2014 r. przez Polski Związek Brydża Sportowego, przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Fundacji PZU i Fundacji Stefczyka.
Pomysłodawcą był Marek Małysa, a o jego inicjatywie portal rynekseniora.pl pisał już w lutym 2016 r.
Czytaj więcej: Polscy brydżyści walczą z alzheimerem
Celem programu jest stworzenie możliwości, by "stacjonarnie" pograć w brydża. Do programu może zgłosić się każdy, kto ukończył 60 lat; rozgrywki są nieodpłatne.
W tej chwili w Polsce jest dokładnie 158 ośrodków, w których prowadzona jest nauka gry w brydża i odbywają się regularne spotkania.
Zobacz PEŁNĄ LISTĘ OŚRODKÓW
Olimpiada brydżowa odbywa się w tym roku w dniach 3-17 września w Hali Ludowej we Wrocławiu. Do końca eliminacji pozostało pięć meczów w turniejach open i kobiet i po siedem w rywalizacji mikstów i seniorów. Początkowo rozgrywki prowadzone były w dwóch kategoriach: open oraz zespoły kobiece, ale od 2000 r. dodano także rozgrywki seniorów.
Brydż to karciana gra logiczna, w której bierze udział czterech graczy stanowiących dwie pary. Wywodzi się od wcześniejszej gry zwanej wistem, która pojawiła się w Anglii w XVI w.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych