Sposobem na choroby serca czy udar może być... małżeństwo

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   20 czerwca 2018 16:13


Sposobem na choroby serca czy udar może być... małżeństwo Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Stan cywilny może sam w sobie stanowić czynnik ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego - przekonują naukowcy z USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Arabii Saudyjskiej na łamach pisma "Heart".

Około 80 proc. przypadków chorób układu sercowo-naczyniowego wynika z dobrze znanych czynników ryzyka, takich jak wiek, płeć, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie, cukrzyca czy palenie papierosów. Nie jest jednak jasne, co stanowi przyczynę pozostałych 20 proc. zachorowań - zwracają uwagę autorzy publikacji.

Z wielu dotychczasowych analiz dotyczących wpływu stanu cywilnego na ryzyko chorób serca badacze wybrali 34, w których udział wzięło łącznie 2 mln osób w wieku od 42 do 77 lat z Europy, Ameryki Północnej, Bliskiego Wschodu i Azji.

Po zestawieniu wszystkich danych razem naukowcy stwierdzili, że w porównaniu z osobami będącymi w związku małżeńskim - te, które nigdy nie wzięły ślubu, rozwiodły się lub straciły małżonka, były o 42 proc. bardziej narażone na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz o 16 proc. bardziej narażone na chorobę niedokrwienną serca. Brak małżonka związany był także z większym ryzykiem zgonu w wyniku chorób serca (o 42 proc.) i udaru (o 16 proc.).

Analiza wykazała ponadto, że rozwód przyczyniał się do wzrostu ryzyka chorób serca o 35 proc. zarówno w przypadku mężczyzn, jak i kobiet. Śmierć małżonka zwiększała z kolei o 16 proc. ryzyko udaru u obu płci.

Choć dane nie dostarczały informacji na temat związków niezarejestrowanych, związków osób tej samej płci oraz nie uwzględniały jakości związków małżeńskich, autorzy podkreślają, że to jest to dotychczas najszerzej zakrojona analiza, uwzględniająca osoby o różnym pochodzeniu etnicznym i kulturowym.

Istnieje kilka teorii dotyczących przyczyn korzystnego wpływu małżeństwa na ryzyko chorób serca. Wskazuje się m.in. na szybsze rozpoznawanie i reagowanie na objawy chorób, przywiązywanie większej wagi do regularnego zażywania lekarstw, większe bezpieczeństwo finansowe, lepszą jakość życia czy silniejsze więzi społeczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR