Spowolniono starzenie się myszy. Specjalne krople już dostępne w Rosji

ZDROWIE

Autor: PAP Nauka w Polsce/Rynek Seniora   24 lutego 2017 15:19


Spowolniono starzenie się myszy. Specjalne krople już dostępne w Rosji Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zespół rosyjskich i szwedzkich naukowców zahamował proces starzenia się u genetycznie zmodyfikowanych myszy - wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Aging”. W badaniach wykorzystano sztucznego przeciwutleniacz o nazwie SkQ1. W Rosji dostępne są już krople do oczu z tą substancją.

Naukowcy z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. W. Łomonosowa (Rosja) oraz Uniwersytetu w Sztokholmie (Szwecja) odkryli, że zastosowanie antyoksydantu SkQ1 - substancji zaprojektowanej w laboratorium przez jednego z autorów projektu, prof. Vladimira Skulacheva - w znacznym stopniu spowalnia degenerację organizmu.

W badaniu wykorzystano genetycznie zmodyfikowane myszy, które ze względu na przyspieszoną mutagenezę w mitochondriach szybko ulegały procesowi starzenia się, przez co żyły krócej niż normalne gryzonie (ok. jednego roku).

Gdy zwierzęta eksperymentalne miały 100 dni, naukowcy zaczęli podawać im w wodzie pitnej małe dawki (około 12 mikrogramów) SkQ1. Myszy z grupy kontrolnej nie otrzymywały w tym czasie żadnych nadprogramowych substancji. Różnice pomiędzy nimi stały się widoczne po upływie kolejnych 100-150 dni.

Zwierzęta kontrolne stopniowo opadały z sił i wykazywały silne oznaki starzenia się, tymczasem u myszy eksperymentalnych procesy te zachodziły znacznie wolniej, a niektóre objawy degeneracyjne w ogóle nie występowały - pisze PAP Nauka w Polsce. 

Teraz badacze pracują nad stworzeniem leków zawierających SkQ1. W Rosji dostępne są już krople do oczu z tą substancją. Naukowcy chcą skonstruować lek w formie doustnej. Jeśli przejdzie on wszystkie próby kliniczne, już za 2-3 lata znajdzie się w sprzedaży. 

Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR