
Zespół rosyjskich i szwedzkich naukowców zahamował proces starzenia się u genetycznie zmodyfikowanych myszy - wynika z badania zamieszczonego w czasopiśmie „Aging”. W badaniach wykorzystano sztucznego przeciwutleniacz o nazwie SkQ1. W Rosji dostępne są już krople do oczu z tą substancją.
Naukowcy z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. W. Łomonosowa (Rosja) oraz Uniwersytetu w Sztokholmie (Szwecja) odkryli, że zastosowanie antyoksydantu SkQ1 - substancji zaprojektowanej w laboratorium przez jednego z autorów projektu, prof. Vladimira Skulacheva - w znacznym stopniu spowalnia degenerację organizmu.
W badaniu wykorzystano genetycznie zmodyfikowane myszy, które ze względu na przyspieszoną mutagenezę w mitochondriach szybko ulegały procesowi starzenia się, przez co żyły krócej niż normalne gryzonie (ok. jednego roku).
Gdy zwierzęta eksperymentalne miały 100 dni, naukowcy zaczęli podawać im w wodzie pitnej małe dawki (około 12 mikrogramów) SkQ1. Myszy z grupy kontrolnej nie otrzymywały w tym czasie żadnych nadprogramowych substancji. Różnice pomiędzy nimi stały się widoczne po upływie kolejnych 100-150 dni.
Zwierzęta kontrolne stopniowo opadały z sił i wykazywały silne oznaki starzenia się, tymczasem u myszy eksperymentalnych procesy te zachodziły znacznie wolniej, a niektóre objawy degeneracyjne w ogóle nie występowały - pisze PAP Nauka w Polsce.
Teraz badacze pracują nad stworzeniem leków zawierających SkQ1. W Rosji dostępne są już krople do oczu z tą substancją. Naukowcy chcą skonstruować lek w formie doustnej. Jeśli przejdzie on wszystkie próby kliniczne, już za 2-3 lata znajdzie się w sprzedaży.
Więcej: www.naukawpolsce.pap.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych