Sprzątanie, zakupy i gotowanie nie wystarczą w zachowaniu kondycji

ZDROWIE

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Seniora   14 marca 2016 12:06


Sprzątanie, zakupy i gotowanie nie wystarczą w zachowaniu kondycji Osoby starsze powinny wykonywać więcej ćwiczeń o umiarkowanej i wysokiej intensywności. Fot. MOPS w Sopocie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca tygodniowo co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej. Tymczasem ruch seniorów ogranicza się zwykle do czynności codziennych wykonywanych w ramach różnych obowiązków. Dr Monika Ciekot-Sołtysiak z Zakładu Lekkiej Atletyki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu twierdzi na łamach Gazety Wyborczej, że to nie wystarczy, by spełnić normy WHO.

Dr Monika Ciekot-Sołtysiak przeprowadziła wśród 206 seniorów z Poznania w wieku 65-79 lat badania, których celem było określenie zakresu ich aktywności fizycznej. Zalecane przez WHO normy, czyli podejmowanie tygodniowo co najmniej 150 min. umiarkowanej lub 75 min. intensywnej aktywności fizycznej, spełniało tylko 39 proc. osób. Ruch u badanych zwykle ograniczał się do czynności codziennych, związanych z wykonywaniem obowiązków domowych, sprzątaniem, przygotowywaniem posiłków, chodzeniem do sklepu. Badaczka zaznacza, że jest to wysiłek o niskiej intensywności.

Tymczasem WHO zaleca wysiłek na poziomie umiarkowanym, podczas którego akcja serca przyspiesza i lekko się pocimy - albo intensywnym, gdy znacznie zwiększa się liczba oddechów, uderzeń serca i pocimy się mocniej - argumentuje na łamach GW dr Ciekot-Sołtysiak.

Według niej niezbędne są też ćwiczenia siłowe (minimum dwa razy w tygodniu) oraz ćwiczenia równoważne (trzy razy w tygodniu).

Badaczka zwróciła także uwagę, że rzetelność ankiet nt. aktywności fizycznej osób starszych prowadzonych przez CBOS i GUS pozostawia wiele do życzenia. Opierają się one zwykle tylko na jednym zagadnieniu typu: „Czy jest pan/pani aktywny fizycznie?”. Pojęcie to jest dla wielu osób różnie definiowane, dlatego według ekspertki badanym należy zadawać więcej odpowiednio sprofilowanych pytań.

Więcej: www.poznan.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.