Stały wzrost średniego trwania życia w UE uległ spowolnieniu

ZDROWIE

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 listopada 2018 10:10


Stały wzrost średniego trwania życia w UE uległ spowolnieniu Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To wnioski wspólnego sprawozdania Komisji Europejskiej i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Stwierdzono w nim też, że istnieją znaczne luki między krajami i w obrębie poszczególnych krajów w zakresie opieki zdrowotnej.

Komisja Europejska wraz z OECD wydały w czwartek wspólne sprawozdanie "Zdrowie i opieka zdrowotna w zarysie: Europa 2018". Stwierdzono w nim, że wzrost średniego trwania życia uległ spowolnieniu oraz że istnieją znaczne luki między krajami i w obrębie poszczególnych krajów, gdzie szczególnie osoby o niskim poziomie wykształcenia są w gorszej sytuacji w zakresie opieki zdrowotnej. Sprawozdanie to opiera się na analizie porównawczej stanu zdrowia obywateli UE i funkcjonowania systemów opieki zdrowotnej w 28 państwach członkowskich, 5 krajach kandydujących i 3 krajach EFTA, jak podkreślono w komunikacie KE.

Cytowany w raporcie komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis powiedział, że "chociaż długość średniego trwania życia w UE należy do najwyższych na świecie, nie powinniśmy spoczywać na laurach. Dzięki zwiększeniu wysiłków na rzecz promowania zdrowego trybu życia i przeciwdziałania czynnikom ryzyka, takim jak palenie tytoniu czy brak aktywności fizycznej, można uratować wiele istnień ludzkich". Jak jednak dodał, "nie do przyjęcia jest to, że co roku w UE przedwcześnie umiera ponad 1,2 mln osób, choć zgonów tych można by uniknąć dzięki lepszej profilaktyce chorób i skuteczniejszej opiece zdrowotnej".

Zaprezentowane przez KE i OECD sprawozdanie wzywa do poprawy zdrowia psychicznego i zapobiegania chorobom psychicznym, które - wskazano - nie tylko mają konsekwencje społeczne, ale też powodują koszty. Szacuje się, że ich koszt przekracza 4 proc. PKB w całej UE. Raport wzywa także do uwzględnienia czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu, alkohol czy otyłość, do ograniczenia przedwczesnej umieralności, zapewnienia powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej i wzmocnienia odporności systemów opieki zdrowotnej.

Z raportu wynika, że trwanie życia w krajach UE szybko i stale wzrastało aż do 2011 roku, gdy znacznie się spowolniło. Ponadto duże rozbieżności w średnim trwaniu życia utrzymują się nie tylko między płciami, ale również między osobami o różnym statusie społeczno-ekonomicznym. Jako przykład podano, że średnio w całej UE 30-letni mężczyźni o niskim poziomie wykształcenia mogą oczekiwać, że będą żyli średnio o 8 lat krócej niż mężczyźni, którzy ukończyli studia wyższe.

Raport wskazuje również na to, że nawet 20 proc. wydatków na opiekę zdrowotną w krajach UE mogłoby zostać lepiej wykorzystane. Ponadto w 2015 r. w całej Europie ponad 84 tys. osób zmarło na skutek problemów związanych ze zdrowiem psychicznym. Łączne koszty wynikające z problemów ze zdrowiem psychicznym szacuje się na ponad 600 mld euro rocznie. KE ujawniła też, że niemal 40 proc. nastolatków przyznaje, że przynajmniej raz w ciągu ostatniego miesiąca jednorazowo spożyło alkohol w nadmiernych ilościach. Chociaż dzięki polityce ograniczania spożycia alkoholu spadło ono w wielu państwach UE, to picie dużych ilości alkoholu przez zarówno nastolatków, jak i osoby dorosłe pozostaje istotnym problemem związanym ze zdrowiem publicznym.

W 2016 r. Komisja Europejska rozpoczęła cykl infobrokeringu "Stan zdrowia w UE", aby pomóc państwom członkowskim UE w poprawie stanu zdrowia obywateli i funkcjonowania krajowych systemów opieki zdrowotnej - przypomniano w komunikacie. Podkreślono jednocześnie, że władze krajowe z zadowoleniem przyjęły te sprawozdania i wykorzystały je. Siedem państw członkowskich: Austria, Cypr, Finlandia, Włochy, Niderlandy, Polska i Szwecja wystąpiło o dobrowolną wymianę w celu omówienia wyników i wymiany najlepszych praktyk.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR