Starzejmy się i częściej chorujemy: potrzebujemy zmian w opiece kardiologicznej
Autor: Marzena Sygut/Rynek Seniora   03 marca 2016 10:52

Efektem zmian demograficznych jest coraz większa liczba chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego musimy w Polsce zacząć mówić o skoordynowanej opiece kardiologicznej i kosztach tej opieki. Koszty te muszą uwzględniać nie tylko hospitalizację ale okres przynajmniej jednego roku po zawale - proponują eksperci.

Prof. Lech Poloński z III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu podkreśla, że od 50. roku życia krzywe zapadalności na zawał serca idą ostro w górę.

Liczba zawałów rośnie z wiekiem
- Dlatego jeżeli będziemy mieli coraz starsze społeczeństwo to oczywiste jest, że będziemy mieć coraz więcej zawałów. - W wieku 40-50 lat na zawał serca zapada 25 kobiet na 100 tys. mieszkańców, w wieku powyżej 80-85 lat liczba ta dochodzi do 130. Ta sama zależność dotyczy mężczyzn - zaznaczył prof. Poloński podczas sesji "Zręby nowoczesnej i kosztowo efektywnej opieki nad chorym ze schorzeniem sercowo-naczyniowym i osobą w wieku podeszłym” na lutowym Kongresie Wyzwań Zdrowotnych.

Dodał, że na szczęście Polska może się pochwalić doskonałą opieką wewnątrzszpitalną nad chorymi w okresie zawałów.

- Mieścimy się w grupie 3-4 państw, w których śmiertelność wewnątrzszpitalna w zawale serca jest jedną z najniższych w Europie (8-9%.). Gorszą śmiertelność mają Węgrzy, Czechy, Finowie, a porównywalną z nami bogate Niemcy - wyjaśnił prof. Poloński.

- Niestety, sytuacja bardzo źle wygląda w odniesieniu do mężczyzn w wieku produkcyjnym, czyli poniżej 65. roku życia. W tej grupie mamy śmiertelność na poziomie 38,2%. Jest to jeden z wyższych wyników w Europie. Gorsi od nas są tylko Węgrzy - 56% Widać wyraźnie, że w tej młodszej, aktywnej populacji mamy bardzo dużo do zrobienia. Dlatego niezbędna jest dobrze prowadzona profilaktyka pierwotna - zaznaczył prof. Poloński.

Podkreślił też, że efekty leczenia inwazyjnego zawałów serca są niepodważalne. Wśród osób leczonych inwazyjnie po roku umiera 12,3%, a wśród chorych, którzy byli leczeni zachowawczo trzy razy więcej. Wyjaśnił również, że koszty leczenia chorych z zawałem serca w skali kraju w ciągu pierwszego roku wynoszą 1,3 mld zł, a w ciągu trzech lat - 1,5 mld zł. Widać więc wyraźnie, że znaczne koszty ponosimy jedynie w pierwszym roku.

Jak płacą w innych krajach
Prof. Paweł Buszman, prezes American Heart of Poland S.A. zwrócił z kolei uwagę na fakt, iż mimo znacznych kosztów, które ponosimy ratując chorych po zawale serca, wciąż w Polsce wyceny tych procedur są najniższe na świecie.

- W badaniach europejskich porównano, jakie koszty ponoszą różne kraje wykonując procedury interwencyjnego leczenia pacjentów z zawałem serca. Wynika z nich wyraźnie, że koszty leczenia zawałów i hospitalizacji z tym związanych są w Polsce wyceniane najniżej. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii za taką usługę trzeba zapłacić siedem razy więcej niż w Polsce, w Irlandii dziesięć razy więcej, a w Niemczech ok. trzy razy więcej - zaznaczył prof. Buszman.

Dodał też, że gdyby skorygować te wyceny siłą nabywczą pieniądza, to wówczas polska wycena poszłaby nieznacznie w górę, a np. w Niemczech minimalnie w dół. Pomimo tej zmiany w dalszym ciągu bylibyśmy najtańszym krajem w Europie, który dostarcza tego typu usługę, nie mówiąc o tym, że gwarantujemy dostępność tego zabiegu na powszechną skalę.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.